Φλερτάρει μπροστά σου και δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις;

Συζητήστε όσα δεν σχετίζονται με όλες τις παραπάνω κατηγορίες και παραθέστε ελεύθερα τις απόψεις σας για ό,τι επιθυμείτε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nasos
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 4:02 am

Φλερτάρει μπροστά σου και δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις;

Δημοσίευση από nasos »

Είναι λίγο σαν αντανακλαστικό. Στην ανθρώπινη φύση, περασμένο στο DNA μας. Γιατί; Τί είναι αυτό που κάνει το φλερτ τόσο διαδεδομένο στο ανθρώπινο είδος;

Η επιβεβαίωση. Είναι το feed back που έχουμε από τον έξω κόσμο, η συναλλαγή μας με το περιβάλλον. Τσεκάρεις τις δεξιότητές σου, το αν και πόσο περνάει η μπογιά σου. Βλέπεις πως σε αντιλαμβάνονται οι άλλοι. Είσαι επικοινωνιακή, έχεις χιούμορ, είσαι εξωστρεφής; Όλα. Οι γύρω σου και η αντίδρασή τους, η αλληλεπίδρασή σου με αυτούς είναι ο τρόπος να δούμε τον εαυτό μας.

Το φλερτ ανεβάζει τη διάθεσή μας, την αυτοπεποίθησή μας. Νιώθουμε ποθητοί, νιώθουμε σέξι, νιώθουμε καλά. Είναι όμορφο να βλέπεις ότι αρέσεις. Η ανταπόκριση είναι αυτό που ανεβάζει την ψυχολογία. Κανείς δεν είναι αυτάρκης.

Το φλερτ δεν είναι απιστία

Όλοι φλερτάρουν. Είναι ένα παιχνίδι. Μια διαδικασία που δεν είναι απαραίτητο να έχει και συνέχεια. Ένας διάλογος βλεμμάτων, έξυπνες ατάκες, χαμόγελα. Τονωτικές ενέσεις της ψυχολογίας, της διάθεσης, της φιλαρέσκειας. Σχεδόν το έχουμε ανάγκη. Όλοι. Ακόμα και οι δεσμευμένοι.

Το φλερτ μπορεί να είναι αθώο. Μπορεί. Δεν προϋποθέτει σεξ. Άρα, δεν θεωρείται απιστία. Είναι απλά ένας άλλος τρόπος επικοινωνίας που εμπεριέχει το κοπλιμένο, την κολακεία, το παιχνίδισμα. Δεν είναι κακό.

Το κατά συρροήν φλερτ μυρίζει πρόβλημα

Αν κάποιος ή κάποια το κάνει συνέχεια, αν διψάει για συνεχή επιβεβαίωση, τότε σημαίνει ότι η αυτοπεποίθησή του έχει ανάγκη πολλές τονωτικές ενέσεις και αυτό δεν είναι και τόσο καλό. Όπου η αυτοπεποίθηση εξαρτάται από την ανταπόκριση των άλλων και μόνο, τότε μιλάμε για κόμπλεξ που σαφώς δημιουργεί προβλήματα.

Αν ο σύντροφός σου φλερτάρει συνέχεια και το κάνει μπροστά σου καταρχάς να ξέρεις ότι αυτό δείχνει πως δεν σε σέβεται. Δεν τον απασχολούν τα συναισθήματά σου τόσο ώστε να συγκρατηθεί. Δείχνει επίσης επιθετικότητα που πηγάζει συνήθως από βαθύτερα προβλήματα στη σχέση.

Αν το κάνει και συνέχεια δε, τότε σε υποτιμά δημοσίως, σε εξευτελίζει με τον δικό του τρόπο, δεν σε υπολογίζει και αυτός είναι ο τρόπος να σε “τιμωρεί”, να εξωτερικεύει το θυμό του για κάτι που τον ενοχλεί και τον θυμώνει.

Εσένα προτιμά, αφού με εσένα είναι και με εσένα μένει. Αλλά φλερτάρει... Μπορεί να προσπαθεί να σε μειώσει γιατί για κάποιο λόγο νιώθει κατώτερος. Κι έτσι βρίσκει αυτόν τον τρόπο να σε “βασανίσει”.

Πώς να αντιδράσεις

Οι φασαρίες, οι υστερίες, οι έντονες σκηνές ζηλοτυπίας δεν οδηγούν πουθενά. Το αντίθετο μάλιστα. Χάνεις το δίκιο σου, αν επιτεθείς.

Το καλύτερο που έχει να κάνεις είναι να το συζητήσεις. Να τον ρωτήσεις ήρεμα: γιατί το κάνει αυτό, γιατί φλερτάρει. Ή να τον ρωτήσεις πως θα ένιωθε αν έκανες εσύ το ίδιο.

Μην αρχίσεις να τον κατηγορείς. Μην τον βάζεις σε θέση άμυνας. Δεν θα οδηγήσει πουθενά.

Βάλε τα όριά σου. Εξήγησέ του ότι σε ενοχλεί, ότι σε στεναχωρεί, ότι σε φέρνει σε δύσκολη θέση. Αν ξανασυμβεί και δεύτερη φορά, υπενθύμισέ του το. Ξαναπές ότι σε ενοχλεί, ότι δεν σου άρεσει -ήρεμα. Ρώτησέ τον γιατί νιώθει την ανάγκη να σε “τιμωρεί”.

Οι εντάσεις δεν οδηγούν πουθενά...

tlife.gr
Άβαταρ μέλους
maraki387
Junior Boarder
Junior Boarder
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 3:13 am

Re: Φλερτάρει μπροστά σου και δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις;

Δημοσίευση από maraki387 »

Μου έχει συμβεί δύο φορές αυτό και εγώ τουλάχιστον δεν ήμουν σε θέση να το συζητήσω τόσο ήρεμα γιατί τη μια φορά το όλο σκηνικό ήταν αρκετά προκλητικό και τη δεύτερη επαναλαμβανόταν συνεχώς. Από την εμπειρία μου λοιπόν ξέρω ότι όταν συμβαίνει αυτό το σίγουρο είναι ότι έχει χαθεί το ενδιαφέρον στη σχέση και το γυαλί έχει ραγίσει για τα καλά. Προσωπικά πιστεύω ότι δύσκολα αντιμετωπίζεται μια τέτοια κατάσταση με συζήτηση και ότι αυτό είναι ξεκάθαρο σημάδι του χωρισμού που πλησιάζει.

Εκτός κι αν είσαι βέβαια σε θέση να τα αποδεχτείς όλα αυτά, αν και απαράδεκτο για μένα, αλλά εξαρτάται πάντα και από τον βαθμό που συμβαίνει και το πόσο προκλητικό είναι. Θέλουν προσοχή αυτά γιατί δεν θέλει και πολύ για να γίνεις τάρανδος!!!! :laugh:
Άβαταρ μέλους
lily
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2010 5:16 pm

Re: Φλερτάρει μπροστά σου και δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις;

Δημοσίευση από lily »

Μαράκι, πιστεύω πολύ στη συζήτηση. Αν του το εξηγήσεις με ωραίο τρόπο είναι πολύ πιθανό να καταλάβει ότι κάνει κάτι άσχημο, ίσως και χωρίς να το έχει καταλάβει. Όμως με ωραίο τρόπο και όχι με υστερίες. Στο λέω γιατί μου έχει συμβεί κι εμένα παλιά παρόμοια κατάσταση και μετά από πολιτισμένη συζήτηση το θέμα έληξε θετικά. Και μην ξεχνάς και κάτι άλλο: Κάποιες φορές το ενδιαφέρον που επιδεικνύει το ταίρι μας σε κάποιο τρίτο πρόσωπο δεν σημαίνει ότι είναι ερωτικό. Μπορεί δηλαδή να πρόκειται απλά για εκτίμηση και τίποτα παραπάνω ή για μια ασήμαντη έλξη που είναι ορισμένες φορές αναμενόμενη ανάμεσα στα 2 φύλα. Αυτή είναι η άποψή μου.
Άβαταρ μέλους
nasos
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 4:02 am

Re: Φλερτάρει μπροστά σου και δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις;

Δημοσίευση από nasos »

Σωστή η lily! ;) Αν θέλετε και μια ανδρική άποψη, όλα λύνονται με τη συζήτηση. Και αν θέλετε τη γνώμη μου, αν η σχέση είναι ειλικρινής και αγαπήσουμε, δύσκολα κάνουμε μαλακία. Ενώ εσείς................................................ :evil:
grlove
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 6:18 pm

Re: Φλερτάρει μπροστά σου και δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις;

Δημοσίευση από grlove »

Φλέρταρε και εσύ. Βρες κάποιον που σου αρέσει και κάνε παιχνίδι να δεις την αντίδραση του καλού σου στην νέα σου γνωριμία.
Άβαταρ μέλους
silvio
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 7:29 am

Re: Φλερτάρει μπροστά σου και δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις;

Δημοσίευση από silvio »

grlove, μην τα ξαναγράφω για τα text ads στο forum. Διάβασε εδώ σχετικά: http://www.tempo.gr/forum/viewtopic.php?f=23&t=484#p819

Το διαφημιστικό link σου αφαιρέθηκε. Επαναλαμβάνω και για σένα ότι το forum υπάρχει για να συζητάμε και όχι για να το γεμίζουμε με ανούσια και ενοχλητικά posts.
Απάντηση