Μαχαίρια για σεφ

Συζητήστε όσα δεν σχετίζονται με όλες τις παραπάνω κατηγορίες και παραθέστε ελεύθερα τις απόψεις σας για ό,τι επιθυμείτε
Απάντηση
dim96

Μαχαίρια για σεφ

Δημοσίευση από dim96 »

Από τη νέα χρονιά σκοπεύω να ξεκινήσω εκπαίδευση σε σχολή μαγειρικής και ψάχνω να αγοράσω καλά μαχαίρια. Με ενδιαφέρει και η τιμή αλλά προς το παρόν θέλω να μάθω τι είναι πιο ποιοτικό και τι προτείνεται για επαγγελματίες. Έχω ακούσει κάποιες μάρκες αλλά θα με βοηθούσε αν μου λέγατε καμιά παραπάνω άποψη όσοι είστε γνώστες.
ΦΚ21

Re: Μαχαίρια για σεφ

Δημοσίευση από ΦΚ21 »

Καλή φάση που θα ξεκινήσεις σχολή μαγειρικής. Για τα μαχαίρια τώρα, οι πιο γνωστές και αξιόπιστες μάρκες για επαγγελματίες είναι η Wüsthof, η Zwilling και η Global. Αυτά είναι από τα κορυφαία σε ποιότητα και αντοχή, αν και μπορεί να είναι λίγο ακριβά. Αν ψάχνεις κάτι πιο προσιτό αλλά ακόμα καλό, μπορείς να κοιτάξεις και τα Victorinox. Είναι πιο οικονομικά αλλά πολύ δυνατά και χρησιμοποιούνται ευρέως.

Σημαντικό είναι να έχεις ένα καλό μαχαίρι του σεφ που θα το χρησιμοποιείς για τις περισσότερες δουλειές στην κουζίνα. Από κει και πέρα μπορείς να πάρεις ένα μαχαίρι ξεφλουδίσματος και ίσως ένα μαχαίρι για ψωμί. Επένδυσε σε ένα καλό μασάτι για να διατηρείς τα μαχαίρια σου κοφτερά.

Γενικά, αν θες να ξεκινήσεις με κάτι ποιοτικό και να μη δώσεις πολλά στην αρχή, τα Victorinox είναι σίγουρα μια καλή επιλογή. Καλή αρχή στη σχολή και στην κουζίνα!
Απάντηση