Αν αυτή είναι η πρώτη σου επίσκεψη στην κοινότητα - forum του tempo.gr, θα πρέπει να εγγραφείς για να συμμετάσχεις στις συζητήσεις μας. Αφού το πράξεις, καλό είναι να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να μάθεις ορισμένα πράγματα όσον αφορά τη λειτουργία της κοινότητάς μας, διαβάζοντας τους όρους χρήσης και το FAQ. Για οποιαδήποτε απορία σου, μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Τρίμηνο βοήθημα

Ζητήματα που αφορούν την επαγγελματική σας ζωή

Τρίμηνο βοήθημα

Δημοσίευσηαπό markella » Πέμ Οκτ 06, 2016 9:42 am

Είμαι φοιτήτρια και έχω εργαστεί 2 μήνες, από το καλοκαίρι μέχρι σήμερα. Δικαιούμαι το τρίμηνο βοήθημα για όσους δεν δικαιούνται επίδομα ανεργίας αν σταματήσω τώρα από τη δουλειά? Έχω σίγουρα 50 ένσημα.

Ευχαριστώ
Μαρκέλλα
markella
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: Τρίμηνο βοήθημα

Δημοσίευσηαπό Joker » Παρ Οκτ 07, 2016 10:12 pm

Πρέπει να έχεις 60 ένσημα για να λάβεις το βοήθημα, άρα θα χρειαστεί να εργαστείς 10 μέρες ακόμη.

Ιδού το σχετικό απόσπασμα από το σάιτ του ΟΑΕΔ:

Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες, έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου και δεν υπάγονται στις κατηγορίες του άρθρου 22 του Ν. 1836/89 (οικοδόμοι, λατόμοι, ασβεστοποιοί, μουσικοί, τραγουδιστές κ.λ.π)
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.
Άβαταρ μέλους
Joker
Moderator
Moderator

Επιστροφή στο Εργασία - Καριέρα