Αν αυτή είναι η πρώτη σου επίσκεψη στην κοινότητα - forum του tempo.gr, θα πρέπει να εγγραφείς για να συμμετάσχεις στις συζητήσεις μας. Αφού το πράξεις, καλό είναι να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να μάθεις ορισμένα πράγματα όσον αφορά τη λειτουργία της κοινότητάς μας, διαβάζοντας τους όρους χρήσης και το FAQ. Για οποιαδήποτε απορία σου, μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Μετάφραση και επικύρωση του Lower

Ζητήματα που αφορούν την επαγγελματική σας ζωή

Μετάφραση και επικύρωση του Lower

Δημοσίευσηαπό orpheas » Κυρ Ιούλ 16, 2017 3:53 pm

Χρειάζεται να μεταφράσω και να επικυρώσω το πτυχίο Lower αλλά δεν μπορώ βρω πως θα το κάνω. Έλεγα σε ΚΕΠ αλλά αυτοί μόνο επικυρώνουν. Σε μεταφραστή πρέπει να το πάω μάλλον; Ξέρει κάποιος ποια είναι η σωστή διαδικασία και το κόστος της;
orpheas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: Μετάφραση και επικύρωση του Lower

Δημοσίευσηαπό kourkoumpinis » Τρί Ιούλ 18, 2017 1:24 pm

Όχι στο ΚΕΠ,σε δικηγόρο πρέπει να πας.Μόνο κοίτα να είσαι σίγουρος ότι έχει πιστοποιημένη γνώση Αγγλικών (Proficiency) γιατί παρατηρήθηκε τα προηγούμενα χρόνια το φαινόμενο να μοιράζουν μεταφράσεις δικηγόροι που δεν είχαν αποδεικτικό της γλώσσας, μπορεί και να μην τη γνώριζαν κιόλας.Πρόσεξε για να μη στη βγάλουν άκυρη εκεί που θα τη δώσεις,έχουν γίνει και αυτά.

Ρώτα και κόστος πρώτα απ' όλα γιατί υπάρχουν διαφορές από δικηγόρο σε δικηγόρο.Ένα 50αρικο λογικά θα το σκάσεις πάντως,το λιγότερο.
Άβαταρ μέλους
kourkoumpinis
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό orpheas » Τρί Ιούλ 18, 2017 6:15 pm

Λίγο εμπόριο που κάνει όλο αυτό. Και που θα ξέρω τώρα εγώ και οι αποδέκτες αν ο δικηγόρος έχει proficiency για να κάνει μεταφράσεις ή όχι; :confused: Θα μου το επικυρώσει μαζί ο ίδιος και είμαι εντάξει ή μόνο θα το μεταφράσει επίσημα και πρέπει να απευθυνθώ κάπου αλλού για την επικύρωση; Χρειάζεται γενικά να κάνω και κάτι άλλο μετά ή αυτό είναι; ΚΕΠ δεν χρειάζεται καθόλου δηλαδή; Ζητώ συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι εντελώς ανίδεος με την όλη διαδικασία.
orpheas
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Δημοσίευσηαπό kourkoumpinis » Πέμ Ιούλ 20, 2017 3:49 pm

Όλα ο δικηγόρος θα στα κάνει,δεν θα πας πουθενά αλλού.Μόνο πρόσεξε να ρωτήσεις αυτό που σου είπα και καλύτερα πήγαινε σε δικηγόρο που κάνει γενικά μεταφράσεις-επικυρώσεις.Θα βρεις πολλούς με μια αναζήτηση στο google ανάλογα και την περιοχή σου.Σε ΚΕΠ δεν είναι απαραίτητο να πας.
Άβαταρ μέλους
kourkoumpinis
Junior Boarder
Junior Boarder

Επιστροφή στο Εργασία - Καριέρα