Αν αυτή είναι η πρώτη σου επίσκεψη στην κοινότητα - forum του tempo.gr, θα πρέπει να εγγραφείς για να συμμετάσχεις στις συζητήσεις μας. Αφού το πράξεις, καλό είναι να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να μάθεις ορισμένα πράγματα όσον αφορά τη λειτουργία της κοινότητάς μας, διαβάζοντας τους όρους χρήσης και το FAQ. Για οποιαδήποτε απορία σου, μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Μπορώ να μάθω μόνος μου γαλλικά?

Ανταλλάσσουμε απόψεις για σχολεία, φροντιστήρια, ανώτατες σχολές και ξένες γλώσσες, ενώ επίσης κοινοποιούμε σεμινάρια, επιμορφωτικά προγράμματα, κ.ά.

Μπορώ να μάθω μόνος μου γαλλικά?

Δημοσίευσηαπό paratiritis » Τρί Μαρ 29, 2016 1:06 am

Αυτή τη στιγμή μιλάω αγγλικά σε άριστο επίπεδο και σκεφτόμουν να προχωρήσω στην εκμάθηση μιας ακόμη γλώσσας και συγκεκριμένα γαλλικών.Το πρόβλημα είναι ότι χρήματα και χρόνο για φροντιστήριο δεν έχω και έλεγα μήπως μπορούσα να ξεκινήσω μόνος μου μέσω ιντερνετ ή με κάποιο βιβλίο αυτοδιδασκαλίας.Σε πρώτη φάση θέλω να μάθω τα βασικά και βλέπουμε, δεν πάω για κάποιο πτυχίο, απλά να βάλω κάποιες βάσεις.Θεωρείτε ότι είναι εφικτό?Περιμένω τις προτάσεις και συμβουλές σας.Επίσης θα θα ήθελα να με παραπέμψετε σε υλικό αυτοανάγνωσης ή ιστοτόπους που θα μπορούσα να ξεκινήσω..αν γνωρίζετε βέβαια. :blush:
paratiritis
Fresh Boarder
Fresh Boarder

Re: Μπορώ να μάθω μόνος μου γαλλικά?

Δημοσίευσηαπό warning » Πέμ Ιουν 16, 2016 6:20 pm

Μπορείς να το προσπαθήσεις αλλά δεν θα είναι ρόδινα τα πράγματα αν δεν έχεις έναν καθηγητή από πάνω σου που να σου δίνει κατευθύνσεις και κίνητρα για να συνεχίσεις.. Ποιος θα λύνει τις απορίες σου; Ποιος θα διορθώνει τις ασκήσεις σου; Πώς θα κάνεις εξάσκηση στα προφορικά;

Όχι ότι δεν είναι εφικτό να το κάνεις αλλά θέλει πρόγραμμα, επιμονή και υπομονή για να ξεκινήσεις εντελώς μόνος και να δεις κάποια αποτελέσματα στην πορεία... Δυστυχώς οι περισσότεροι που επιχειρούν να μάθουν ξένες γλώσσες με αυτοδιδασκαλία συνήθως τα παρατάνε εντελώς μετά από λίγο.....
Άβαταρ μέλους
warning
Senior Boarder
Senior Boarder

Δημοσίευσηαπό petrosk » Πέμ Αύγ 11, 2016 4:16 pm

Η linguaphone βγάζει κάτι καλά βιβλία αυτοδιδασκαλίας αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει για να σου πω! Δύσκολη γλώσσα πάντως τα γαλλικά για να προχωρήσεις μόνος σου αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο...
Άβαταρ μέλους
petrosk
Junior Boarder
Junior Boarder

Δημοσίευσηαπό kourkoumpinis » Παρ Οκτ 07, 2016 3:40 pm

Μόνος σου να μάθεις ξένη γλώσσα από το μηδέν αποκλείεται.
Αν είχες κάνει τις πρώτες 1-2 τάξεις μπορεί κάτι να κατάφερνες μετά αλλά και πάλι δύσκολα.
Άβαταρ μέλους
kourkoumpinis
Junior Boarder
Junior Boarder

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο Εκπαίδευση