Μπορώ να μάθω μόνος μου γαλλικά?

Ανταλλάσσουμε απόψεις για σχολεία, φροντιστήρια, ανώτατες σχολές και ξένες γλώσσες, ενώ επίσης κοινοποιούμε σεμινάρια, επιμορφωτικά προγράμματα, κ.ά.
Απάντηση
paratiritis
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2016 12:58 am

Μπορώ να μάθω μόνος μου γαλλικά?

Δημοσίευση από paratiritis »

Αυτή τη στιγμή μιλάω αγγλικά σε άριστο επίπεδο και σκεφτόμουν να προχωρήσω στην εκμάθηση μιας ακόμη γλώσσας και συγκεκριμένα γαλλικών.Το πρόβλημα είναι ότι χρήματα και χρόνο για φροντιστήριο δεν έχω και έλεγα μήπως μπορούσα να ξεκινήσω μόνος μου μέσω ιντερνετ ή με κάποιο βιβλίο αυτοδιδασκαλίας.Σε πρώτη φάση θέλω να μάθω τα βασικά και βλέπουμε, δεν πάω για κάποιο πτυχίο, απλά να βάλω κάποιες βάσεις.Θεωρείτε ότι είναι εφικτό?Περιμένω τις προτάσεις και συμβουλές σας.Επίσης θα θα ήθελα να με παραπέμψετε σε υλικό αυτοανάγνωσης ή ιστοτόπους που θα μπορούσα να ξεκινήσω..αν γνωρίζετε βέβαια. :blush:
Άβαταρ μέλους
warning
Senior Boarder
Senior Boarder
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 2:48 pm

Re: Μπορώ να μάθω μόνος μου γαλλικά?

Δημοσίευση από warning »

Μπορείς να το προσπαθήσεις αλλά δεν θα είναι ρόδινα τα πράγματα αν δεν έχεις έναν καθηγητή από πάνω σου που να σου δίνει κατευθύνσεις και κίνητρα για να συνεχίσεις.. Ποιος θα λύνει τις απορίες σου; Ποιος θα διορθώνει τις ασκήσεις σου; Πώς θα κάνεις εξάσκηση στα προφορικά;

Όχι ότι δεν είναι εφικτό να το κάνεις αλλά θέλει πρόγραμμα, επιμονή και υπομονή για να ξεκινήσεις εντελώς μόνος και να δεις κάποια αποτελέσματα στην πορεία... Δυστυχώς οι περισσότεροι που επιχειρούν να μάθουν ξένες γλώσσες με αυτοδιδασκαλία συνήθως τα παρατάνε εντελώς μετά από λίγο.....
Άβαταρ μέλους
petrosk
Junior Boarder
Junior Boarder
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 1:29 am

Re: Μπορώ να μάθω μόνος μου γαλλικά?

Δημοσίευση από petrosk »

Η linguaphone βγάζει κάτι καλά βιβλία αυτοδιδασκαλίας αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει για να σου πω! Δύσκολη γλώσσα πάντως τα γαλλικά για να προχωρήσεις μόνος σου αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο...
Άβαταρ μέλους
kourkoumpinis
Junior Boarder
Junior Boarder
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2016 12:44 pm

Re: Μπορώ να μάθω μόνος μου γαλλικά?

Δημοσίευση από kourkoumpinis »

Μόνος σου να μάθεις ξένη γλώσσα από το μηδέν αποκλείεται.
Αν είχες κάνει τις πρώτες 1-2 τάξεις μπορεί κάτι να κατάφερνες μετά αλλά και πάλι δύσκολα.
Άβαταρ μέλους
EleniMark
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2020 1:40 pm

Re: Μπορώ να μάθω μόνος μου γαλλικά?

Δημοσίευση από EleniMark »

petrosk έγραψε:Η linguaphone βγάζει κάτι καλά cd αυτοδιδασκαλίας αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει για να σου πω! Δύσκολη γλώσσα πάντως τα γαλλικά για να προχωρήσεις μόνος σου αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο...
Το linguaphone που λες το δοκιμασα και εγω με ιταλικα, ειναι δυσκολο αν δεν εχεις καποια καθοδηγηση. Οπως λες τα Γαλλικα ειναι ακομα πιο δυσκολα, ειδικα τα ρηματα γιατι εχει και πολλα που δεν κλεινονται με τους κανόνες. Εχει φοιτητές που κάνουν μαθηματα με 5 ευρω την ωρα παντως θα σου βγει αρκετα οικονομικα , τουλαχιστον για να φτασεςι σ ενα βασικο επιπεδο και να μπορεις μετα να συνεχισεις αυτοδιδακτα
Απάντηση