Ποιόν e-book reader να αγοράσω;

Σε αυτή την ενότητα συζητάμε για διάβασμα και βιβλία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nosignal
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 7:08 pm

Ποιόν e-book reader να αγοράσω;

Δημοσίευση από nosignal »

Καλημέρα-καλημέρα!

Ψάχνω να αγοράσω έναν καλό e-book reader και θέλω τα φώτα σας γιατί δεν μπορώ να επιλέξω.

Τα χαρακτηριστικά που επιθυμώ να έχει οπωσδήποτε είναι:

- Οθόνη ασπρόμαυρη e-ink ή παρόμοια και όχι έγχρωμη όπως του ipad (για να μη βγάλουμε τα μάτια μας...)
- Δυνατότητα προσθήκης βιβλίων από τον σκληρό δίσκο και όχι να υποχρεώνομαι να τα αγοράζω από ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία (νομίζω το κάνει το kindle αυτό)
- Να μην κολλάει ή καθυστερεί στις αλλαγές των σελίδων.

Αυτά! Όποιος είναι γνώστης του θέματος, ας δώσει ένα χέρι βοήθειας.. :)
Άβαταρ μέλους
Manolo
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 23, 2010 5:59 am

Re: Ποιόν e-book reader να αγοράσω;

Δημοσίευση από Manolo »

Θα σου πρότεινα Kindle DX 9.7 ή Asus Eee Reader DR-900. Έχουν τα χαρακτηριστικά που θέλεις (ίσως ο δεύτερος reader υστερεί λίγο σε ταχύτητα) και διαθέτουν μεγάλη οθόνη για άνετο διάβασμα. Στο λέω αυτό γιατί τα περισσότερα μοντέλα που κυκλοφορούν αυτή την περίοδο δυσκολεύουν λίγο με pdf αρχεία γιατί έχουν μόλις 6-7".

Δες και δυο reviews στα βιντεάκια να πάρεις μια ιδέα.



Άβαταρ μέλους
deathman
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2010 1:03 am

Re: Ποιόν e-book reader να αγοράσω;

Δημοσίευση από deathman »

Εγώ πήρα το Kindle 3 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Έχεις κανονικά δυνατότητα προσθήκης δικών σου βιβλίων (π.χ. pdf) και είναι πολύ φθηνό. Αυτά που προτείνει ο Manolo είναι ασπρόμαυρα και πανάκριβα. Καλύτερα να πάρεις αυτό που σου πρότεινα μέχρι να εξελιχθούν οι readers σε κάνα χρόνο και τότε να επενδύσεις σε κάτι έγχρωμο που θα αξίζει τα λεφτά του.
tom-sawyer29
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 07, 2014 2:12 am

Re: Ποιόν e-book reader να αγοράσω;

Δημοσίευση από tom-sawyer29 »

Τίποτα δεν συγκρίνεται με την αίσθηση του χάρτινου βιβλίου. Αυτές οι συσκευές είναι πεταμένα λεφτά.
Απάντηση