Το νέο βιβλίο του Νίκου Μπογιόπουλου

Σε αυτή την ενότητα συζητάμε για διάβασμα και βιβλία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eagle80
Senior Boarder
Senior Boarder
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2010 1:38 am

Το νέο βιβλίο του Νίκου Μπογιόπουλου

Δημοσίευση από eagle80 »

«Είναι ο Καταπιταλισμός, ηλίθιε»

Εικόνα

Πόσοι φτωχοί απαιτούνται για να «παραχθεί» ένας πλούσιος; Ποιοι και πώς δημιουργούν τα χρέη και τα ελλείμματα; Πού οφείλεται η κρίση στην Ελλάδα και τον κόσμο; Η κρίση έχει πρόσημο κοινωνικό, οικονομικό, πολιτικό; Την προκαλούν όλοι; Την πληρώνουν όλοι; Ποιοι και πώς κερδίζουν από την κρίση; Πώς γίνεται την τριετία 2008-2010, που δεκάδες εκατομμύρια άνθρωποι προστέθηκαν στις στρατιές της απόλυτης φτώχειας, της εξαθλίωσης και της ανεργίας, ο αριθμός των δισεκατομμυριούχων του πλανήτη να έχει διπλασιαστεί; Ένα βιβλίο-εργαλείο για να κατανοήσουμε τι συμβαίνει στον κόσμο και στην Ελλάδα, αλλά και γιατί συμβαίνει.

http://www.livanis.gr

Ο Μπογιόπουλος σε εκπομπή του Χατζηνικολάου στο Alter

Άβαταρ μέλους
Marios
Junior Boarder
Junior Boarder
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 11:38 pm

Re: Το νέο βιβλίο του Νίκου Μπογιόπουλου

Δημοσίευση από Marios »

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί το ΚΚΕ δεν αξιοποιεί περισσότερο αυτόν τον άνθρωπο; :hmmm:
popaki82
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 10:41 am

Re: Το νέο βιβλίο του Νίκου Μπογιόπουλου

Δημοσίευση από popaki82 »

Το έχω διαβάσει, είναι καταπληκτικό!
tom-sawyer29
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 07, 2014 2:12 am

Re: Το νέο βιβλίο του Νίκου Μπογιόπουλου

Δημοσίευση από tom-sawyer29 »

Ωραίο βιβλίο που εξηγεί με απλά λόγια πράγματα που ίσως δεν είχαμε φανταστεί προτού το διαβάσουμε (προσωπικά τουλάχιστον). Έπεσε τυχαία στα χέρια μου, το ξεφύλλισα να δω τι γράφει και τελικά "κόλλησα". Αυτό που με εξέπληξε ευχάριστα ήταν ότι αν και μιλάει για οικονομικά ζητήματα είναι πολύ προσιτό και κατανοητό.
Απάντηση