Δεν ντρεπομαι που γεννηθηκα Ελληνας...

Κοινωνικά ζητήματα, πολιτική κουβέντα, προβληματισμοί για θέματα επικαιρότητας και όχι μόνο
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
jimis
Senior Boarder
Senior Boarder
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 2:02 pm

Δεν ντρεπομαι που γεννηθηκα Ελληνας...

Δημοσίευση από jimis »

Εικόνα

Πολλες φορες διαβαζω την φραση αυτη,παλαιοτερα οταν εβλεπα τηλεοραση την ακουγα συχνα στις ειδησεις η τα ρεπορταζ..."ντρεπομαι που γεννηθηκα Ελληνας" τι θα ηθελε να γεννηθει δηλαδη καποιος για να μην ντρεπεται?
Ζουμε στην πιο προικισμενη χωρα του κοσμου,οσες φορες κι'αν ταξιδευω οπου και αν εχω παει δεν εχω δει αυτο το φως αυτον τον ηλιο,αυτο το χρωμα της θαλασσας.

Ειμαστε φιλοξενοι,εως τωρα,αγαπαμε την βολτα,τον καφε και την καλη παρεα.
Εχουμε χιλιαδες κακα,κανουμε εκατονταδες λαθη,πιστευουμε τους χειροτερους ανθρωπους,ειμαστε εγωιστες και εαυτουληδες,οπως περνανε τα χρονια χανουμε λιγο-λιγο κατι απο τα παλια μας καλα,γινομαστε λιγοτερο σε ολα απο οτι ειμαστε.

Οχι λοιπον εγω δεν ντρεπομαι που γεννηθηκα Ελληνας,δεν ντρεπομαι που οι προγονοι μου εδωσαν τα φωτα σε ολο τον κοσμο,δεν ντρεπομαι που απο την γλωσσα μου αποτελουνται χιλιαδες λεξεις αλλων γλωσσων,δεν ντρεπομαι που οι αρχαιοι Ελληνες εδωσαν τις επιστημες,το θεατρο,την φιλοσοφια που πανω σε αυτες κινειται ο κοσμος σημερα.

Δεν ντρεπομαι που ειμαστε οι μονοι που ειπαμε οχι στον Χιτλερ και τον Μουσολινι,ουτε γιατι πολεμησαν οι αγωνιστες του '21 σχεδον μονοι τους για την απελευθερωση,δεν νοιωθω ντροπη που σκοτωθηκαν τοσοι στο Πολυτεχνειο για να φυγει η δικτατορια.

Ντρεπομαι για το μετα απο αυτα,ντρεπομαι που οι επαναστατες εγιναν συμμοριες και μας κατακλεψαν,ντρεπομαι που οι νεοπλουτοι φροντισαν να καουν τα παντα για να εχουν χωρο να κτισουν μακρυα απο τους φτωχους,ντρεπομαι για τους κυβερνητες μας απο το 74 και μετα,ντρεπομαι για την σαπιλα,την βρωμια και την διαφθορα.

Ντρεπομαι που μας εκαναν σαν τα μουτρα τους,ντρεπομαι που η ζωη μας εγινε μικρη και ασημαντη,που ξεχασαμε την χαρα και χασαμε το κεφι μας,ντρεπομαι που ενω μας εταξαν δωρεαν υγεια και παιδεια καταληξαμε να πληρωνουμε πανακριβα και τα δυο.

Ντρεπομαι που αντι για καλυτερες μερες μας εδωσαν πικρα και θυμο,ντρεπομαι που ενω εκεινοι πλουτιζαν εμεις βολευομαστε με λιτοτητες και τουνελ,ντρεπομαι που ανεχθηκαμε τους πορνογερους πρωθυπουργους και τους ανικανους λογιστακους,ντρεπομαι που πιστεψαμε τον κουρασμενο για νικητη,ντρεπομαι που ακομη μετα απο αυτο συρθηκαμε πισω απο εναν ανικανο και ελπισαμε οτι θα μας βγαλει απο την λασπη...για να μας ριξει πιο βαθεια μεσα σε αυτην.

Οχι λοιπον....μην ντρεποσαστε που γεννηθηκατε Ελληνες....αλλα να ντρεπεστε που αφησατε ολους αυτους να διαφεντευουν την χωρα μας....να ντρεποσαστε που αφησατε αλλοδαπους να φροντιζουν για τις ηττες μας,και το κυριοτερο να ντρεποσαστε οταν κοιτατε τα παιδια σας οταν θα μεγαλωνουν.

Διοτι δεν θα τους θυμιζετε τιποτα απο τοσες χιλιαδες χρονια Ελληνικης Ιστοριας.

harrytsopanos.blogspot.com
Πάψε να προσδοκάς και θα έχεις τα πάντα.....
Απάντηση