Αγορά από amazon.com και τελωνείο

Συζητήστε όσα δεν σχετίζονται με όλες τις παραπάνω κατηγορίες και παραθέστε ελεύθερα τις απόψεις σας για ό,τι επιθυμείτε
Απάντηση
linoxx
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 11:26 pm

Αγορά από amazon.com και τελωνείο

Δημοσίευση από linoxx »

Θέλω να αγοράσω κάτι από το amazon.com που το έχω βρει σε εξωπραγματικά χαμηλή τιμή σε σχέση με το αγγλικό amazon αλλά φοβάμαι μήπως χρεωθώ με τίποτα δασμούς που δεν έχω υπολογίσει επειδή θα έρθει από Αμερική. Είχα ακούσει πιο παλιά ότι μερικές φορές τα δέματα περνούσαν από τελωνείο και έπεφταν γερές καμπανιές σε κάποιους. Ξέρετε τι ισχύει τώρα και αν υπάρχει περίπτωση να πάθω τίποτα τέτοιο? Δυστυχώς έψαξα πάρα πολύ αλλά η τιμή που βρήκα στο amazon.com δεν υπάρχει πουθενά αλλού και δεν έχω εναλλακτική λύση.
Άβαταρ μέλους
petrosk
Junior Boarder
Junior Boarder
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 1:29 am

Re: Αγορά από amazon.com και τελωνείο

Δημοσίευση από petrosk »

Το πιο πιθανό είναι περάσει από τελωνείο, οπότε καλύτερα να το συνυπολογίσεις αυτό γιατί μπορεί να μη σε συμφέρει η αγορά. Σίγουρα όμως δεν υπάρχει αυτό που ψάχνεις στο αγγλικό amazon; Έχεις κοιτάξει εκεί;
Άβαταρ μέλους
eagle80
Senior Boarder
Senior Boarder
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2010 1:38 am

Re: Αγορά από amazon.com και τελωνείο

Δημοσίευση από eagle80 »

Τι ακριβώς είναι αυτό που θέλεις να αγοράσεις δεν μας λες μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε. Αν θέλεις να ρισκάρεις, θα μπορούσες να τους πεις να στο στείλουν "as a gift" και ίσως κάτι γίνει έτσι. Αν και νομίζω ότι κατά την παραγγελία χρεώνεσαι και για τα τελωνειακά έξοδα με κάποιο προκαθορισμένο ποσό που εκτοξεύει το προϊόν. Τώρα δεν θυμάμαι να σου πω πολλά. Κατά τη γνώμη μου πάντως το amazon δεν αξίζει πλέον καθόλου για αγορές από Ελλάδα από τότε που χρεώνει με μεταφορικά...
spyrosgmak
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2015 1:07 am

Re: Αγορά από amazon.com και τελωνείο

Δημοσίευση από spyrosgmak »

μια φορά έχω ψωνισει από το συγκεκριμενο ηλεκτρονικό καταστημα και δεν πλησιαζω ξανά.

αυτό που μου εκανε πολυ κακη εντυπωση είναι ότι πριν την παραλαβή του προϊόντος (ενός tablet) η τιμή του έπεσε σχεδόν 40% αλλα εγώ ο "μπιπ" πληρωσα κανονικά το προηγουμενο ποσό και στο amazon ουτε καν διανοηθηκαν να επιστρεψουν τη διαφορά.

μεγαλη κοροιδία :sick: :evil: :cry:
Άβαταρ μέλους
kourkoumpinis
Junior Boarder
Junior Boarder
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2016 12:44 pm

Re: Αγορά από amazon.com και τελωνείο

Δημοσίευση από kourkoumpinis »

@spyrosmak αυτό που λες δεν νομίζω να ισχύει γιατί είναι γνωστό ότι στο amazon επιστρέφουν τις διαφορές,αρκεί να το ζητήσεις.Δεν έκανες κάτι καλά μάλλον ή πέρασε πολύς καιρός.

Σαν το amazon πάντως δεν έχει,εκτός και αν θυμάσαι να σου έχει επιστρέψει διαφορά κανένας από τους γαλαντόμους Ελληναράδες καταστηματάρχες και τους βρίσκεις πιο ανοιχτοχέρηδες .

Εντάξει,κι εγώ προτιμώ να ψωνίζω από Ελλάδα για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια!
arxi3258
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 3:11 pm

Re: Αγορά από amazon.com και τελωνείο

Δημοσίευση από arxi3258 »

τωρα το amazon χρεωνει ηδη τους δασμους στην τιμη ετσι ωστε οταν το παραγγειλεις δεν θα πληρωσεις
Απάντηση