Όλα για το paypal

Συζητήστε όσα δεν σχετίζονται με όλες τις παραπάνω κατηγορίες και παραθέστε ελεύθερα τις απόψεις σας για ό,τι επιθυμείτε
Απάντηση
prwtathlitis

Όλα για το paypal

Δημοσίευση από prwtathlitis »

Βρήκα ένα εξαιρετικό θέμα για το paypal που με ταλαιπώρησε και ταλαιπωρεί αρκετό κόσμο.. Επειδή οι απορίες είναι πολλές, το παραθέτω...................

Το PayPal είναι μία online υπηρεσία μεταφοράς χρημάτων. Χρησιμοποιείται ευρέως για ασφαλείς συναλλαγές μέσω του Internet. Η εταιρία που το λειτουργεί είναι η ίδια που έχει το eBay και γι’ αυτό οι περισσότερες αγοραπωλησίες στο eBay εξωφλούνται μέσω PayPal. Τι μπορεί να κάνει ο Έλλην στο PayPal:

* Να στείλει χρήματα σε κάποιον άλλο που έχει λογαριασμό σε αυτό (χωρις απαραιτήτως ο αποστολέας να έχει λογαριασμο, μια πιστωτική/χρεωστική κάρτα αρκει).
* Να πάρει χρήματα απο κάποιον άλλο με αποστολή στον τραπεζικό λογαριασμό του (απαραίτητος ο λογαριασμός PayPal και καλύτερα ρωτήστε την τράπεζά σας αν το υποστηρίζει πρώτα).
* Δωρεά σε αυτό το blog!

Πως λειτουργεί το PayPal:

Ακριβώς όπως ένας απλός τραπεζικός λογαριασμός. Μπορούμε να βάλουμε σε αυτόν λεφτά απο μία κάρτα (διότι το Διαδίκτυο δεν έχει ταμεία), να δεχτούμε λεφτά από κάποιον άλλο ή και να στείλουμε λεφτά σε άλλον. Εκτος αυτού, αν χρειάζεται να πληρώσουμε κάποιον αλλα δεν θέλουμε να μπούμε στη διαδικασία του λογαριασμού του ζητάμε ενα ειδικό mail με το ποσό που ζητάει και συμπληρώνουμε στην ειδική κρυπτογραφημένη σελίδα του PayPal τα στοιχεία της κάρτας μας. Μη φοβού λόου-λέβελ γιούζερ. Είναι 100% ασφαλές. Επίσης κάνει μετατροπές απο/σε δολλάρια/ευρώ/λίρες αυτόματα. Πρόοδος :)

Με λίγα λόγια:

Πιστωτική/χρεωστική κάρτα —> (PayPal αποστολέα —>) PayPal παραλήπτη —> Τραπεζικός λογαριασμός παραλήπτη.

Γιατί είναι ασφαλές το PayPal:

Διότι ο μόνος που γνωρίζει τα στοιχεία της κάρτας μας είναι το ίδιο το PayPal. Ο παραλήπτης το μόνο που κάνει είναι να παραλαμβάνει τα χρήματα και ΟΧΙ αριθμούς καρτών. Επίσης όλες οι σελίδες του είναι κρυπτογραφημένες, πράμα που σημαίνει πως κανένας σατανικός χάκερ δεν μπορεί να υποκλέψει τα στοιχεία μας.

Σίγουρα δεν μπορεί;

Οχι. Αλλά για να τα καταφέρει θα πρέπει να έχει καμμια 50αριά υπολογιστές τούμπανα και 2-3 χρόνια στη διάθεσή του. Και κανένας, όσο βλαμμένος και να είναι, δεν το κάνει αυτό για 100-200 ψωροευρώ.

Δε σε πιστεύω. Φοβάμαι!

Οκ. Τοτε μην ξαναβγεις από το σπίτι σου. Πιο μεγάλη πιθανότητα υπάρχει να σε χτυπήσει κάποιος μεθυσμένος οδηγός την ώρα που περπατάς ανέμελα στο πεζοδρόμιο, παρα να σε κλέψει χακερ στο PayPal. :P

Πως φτιάχνω λογαριασμό:

Απλούστατα όπως φτιάχνουμε οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό στο Internet. Μόνο που για ευνόητους λόγους δίνουμε τα πραγματικά μας στοιχεία. Μετά απο αυτό μπορούμε να προσθέσουμε και τα στοιχεία της κάρτας μας για να έχουμε τη δυνατότητα να στείλουμε χρήματα.

Δεν θέλω να μπλέξω με πιστωτικές. Τί κάνω:

Βγάζω ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ κάρτα. Οι βασικές είναι δύο: Visa Electron και Maestro (Visa και Mastercard αντίστοιχα). Τί κανουν αυτά τα μωρά; Απλούστατα “τραβάνε” χρήματα απο τον τραπεζικό λογαριασμό μας. Άδειος λογαριασμός, no party. Με λίγα λόγια, αν ανοίξουμε έναν νέο τραπεζικό λογαριασμό ειδικά για τις διαδικτυακές αγορές μας και βγάλουμε μια Visa Electron σε αυτό τον λογαριασμό, έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Συν του ότι δεν μπορούμε κατα λάθως να αρχίσουμε να χρωστάμε. Εξηγώ. Αν καταθέσουμε 100 Ευρώ σε αυτό το λογαριασμο για μια συγκεκριμένη αγορά τότε ο κόσμος να χαλάσει δεν μπορούμε να χρεωθούμε για παραπάνω. Έξτρα πλεονεκτήματα, η κάρτα βγαίνει αμεσα (με το που πας να τη ζητήσεις) και δεν χρειάζεται έγκριση, αντίγραφο δήλωσης και λοιπά κουραφέξαλα. Για πληροφορίες απευθυνόμαστε στην πιο όμορφη υπάλληλο της τράπεζας της επιλογής μας :)

Θέλω να το δοκιμάσω!

Πολύ ωραία. Ευκαιρία για μία δωρεά σε αυτό το πολύ χρήσιμο blog που βλέπετε μπροστά σας. Επάνω δεξιά υπάρχει ένα κουμπάκι που αναγράφει PayPal Donate. Κάνουμε κλικ, συμπληρώνουμε το ποσό που θέλουμε να δωρίσουμε και είτε δινουμε τα στοιχεία της κάρτας μας, ή κάνουμε login εαν έχουμε ήδη λογαριασμό PayPal. Thank you! :D

Διάολε, τόσες φορές που έχω γράψει τη λέξη PayPal πρέπει να με πληρώσουν για διαφήμιση :P
Update:

Το να τραβήξουμε λεφτά δεν είναι θέμα συμβατότητας PayPal - τράπεζας!Κάθε λογαριασμός τράπεζας πλέον έχει εκτός απο τον τοπικό αριθμό του (που ισχύει στην Ελλάδα) και έναν παγκόσμιο αριθμό που χρησιμοποιείται για e-banking και γιακαταθέσεις αποάλλε τράπεζες ανα τον κόσμο, το Ι.Β.Α.Ν. (International Bank Account Number). Αυτό το κατεβατό έχει τη μορφή GRXXXXXXX…..YYYYYYY όπου Χ παγκόσμιος κωδικός τράπεζας και Υ τοπικός αριθμός λογαριασμού.Εαν πάμε στο PayPal στην καρτέλα Withdraw Funds θα βρούμε μια φόρμα που ζητάει τα στοιχεία της τράπεζάς μας και το ΙΒΑΝ. Τα συμπληρώνουμε, αποθηκεύονται και πλέον με ένα κλικ το PayPal τπόλοιπό μας στέλνεται στο λογαριασμό μας. Τέλεια!Τώρα για να βρείτε το IBAN σας ή κοιτάτε στο βιβλιάριο καταθέσεων σας ή ρωτάτε την τράπεζα. Η Κύπρου για παράδειγμα το έχει τυπωμένο οριζόντια στην πρώτη σελίδα. Αυτά κύριοι! :)

teomaragakis.wordpress.com
Arma

Απ:Όλα για το paypal

Δημοσίευση από Arma »

Να προσθέω κι εγώ τι κάνουμε σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και θελήσουμε να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω. Η λύση είναι απλούστατη... Διαβάστε:

O πραγματικός λόγος που τόσο εμείς όσο και η πλειοψηφία των χρηστών του ebay και των άλλων ιστοσελίδων online πωλήσεων προτιμάμε και προτείνουμε χωρίς καμία επιφύλαξη το Paypal για τις αγορές σας είναι η δυνατότητα που σας προσφέρει να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα χρήματα που έχετε πληρώσει για ένα προϊόν, πάντα παρέχοντας επαρκή αιτιολόγηση. Ειδικότερα, στο "Resolution Centre" (σε ελεύθερη μετάφραση, "Τμήμα Επίλυσης Διαφορών"), έχετε τη δυνατότητα μέχρι και 45 ημέρες μετά την πληρωμή να καταγγείλετε την αγοραπωλησία. Οι λόγοι για τους οποίους μπορείτε να καταγγείλετε τον πωλητή είναι είτε ότι δε σας έχει αποστείλει το προϊόν και δε συνεργάζεται μαζί σας (κοινώς, "είναι άφαντος") είτε ότι το προϊόν που σας έστειλε δεν ταιριάζει στην περιγραφή του. Την καταγγελιά αυτή δεν μπορείτε να την κάνετε πριν περάσουν 7 μέρες από την ημερομηνία που πληρώσατε τον πωλητή, καθώς το διάστημα αυτό είναι μικρό και το προϊόν μπορεί φυσιολογικά να μην έχει φτάσει σ' εσάς. Αφού υποβάλλετε την καταγγελία οι διαχειριστές θα σας φέρουν σε επικοινωνία με τον πωλητή και θα σας αφήσουν για 20 ημέρες να προσπαθήσετε να βρείτε μια λύση στο πρόβλημα. Στη διάρκεια αυτών των 20 ημερών, αν επέλθει συμφωνία μπορείτε να κλείσετε τη διένεξη ή, αν δεν καταλήξετε κάπου, μπορείτε να ζητήσετε την επιστροφή των χρημάτων σας ("escalate to a claim"). Στη συνέχεια οι διαχειριστές του Paypal θα ερευνήσουν την υπόθεση και -αν έχετε δίκιο- θα σας δικαιώσουν, επιστρέφοντάς σας τα χρήματα.
Πάντως, τις περισσότερες φορές μια διαφωνία δε φτάνει στην καταγγελία, αλλά οι δύο ενδιαφερόμενοι τα βρίσκουν -πάντα προς όφελος αυτού που έχει δίκιο.
neptuner

Απ:Όλα για το paypal

Δημοσίευση από neptuner »

Καλησπερα σας
Συνοπτικα θα σας αναφερω οτι εκανα μια αγορα μεσω ebay and paypal το ποσο του αντικειμενου ηταν 600 ευρω δεν παρελαβα το ειδος στα προβλεπομενα ορια βαση της συμφωνιας χρησης του paypal εκανα claim sto resolution center εξεταστηκε η υποθεση μου και δικαιωθηκα . Το προβλημα αρχιζει
Νομιζα οτι θα μου επιστρσφει το ποσον των 600 ευρω που ειχα δωσει αλλα επιστραφηκε το ποσον των 50 ευρω
σε επικοινωνια με το paypal μου απαντησαν οτι αυτα τα χρηματα υπαρχαν στον λογαριασμο του πωλητη και οτι τα υπολοιπα θα προσπαθησουν να τα παρουν απο τον πωλητη εχει περασει το χρονικο διαστημα τον 3 μηνων και ακομα τιποτα
Σε επικοινωνια με το paypal τους αναφερα την προστασια των αγορων και την επιστροφη του ολικου ποσου σε εναν αγοραστη οπως το αναφερουν στην συμφωνια χρησης του paypal
Η απαντηση τους οτι αυτο ισχυει στην περιπτωση που υπαρχουν χρηματα στο λογαριασμο του πωλητη αν οχι μετα την παροδο περιπου 1 ετους μπορει να αξιωσει το ποσο δικαστικα
Άβαταρ μέλους
active
Junior Boarder
Junior Boarder
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2009 4:10 pm

Απ:Όλα για το paypal

Δημοσίευση από active »

Οι αγορές μέσω internet έχουν και τα αρνητικά τους. Δυστυχώς, έχω ακούσει και για άλλα παρόμοια περιστατικά, οπότε όταν χρησιμοποιούμε τις εν λόγω υπηρεσίες καλό είναι να ξέρουμε τους όρους κατά γράμμα και βέβαια να έχουμε πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να πάει κάτι στραβά. Στην περίπτωσή σου neptuner πιστεύω ότι θα βρεθεί άκρη στο τέλος, αλλά ποιός ξέρει πότε θα γίνει αυτό... Οι του paypal δεν υπήρχε περίπτωση να βάλουν τα χρήματα από την τσέπη τους, είναι λογικό. Οπότε, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να περιμένεις.. Και φυσικά, να τους ενοχλείς συχνά-πυκνά, διότι το ποσό είναι σημαντικό!! Καλό Κουράγιο.........
αλχιοα

Απ:Όλα για το paypal

Δημοσίευση από αλχιοα »

παιδια την προηγουμενη βδομαδα παρειγκειλα ενα αντικειμενο απο το ebay.επειδη τον πωλητη τον εκοψα καπως βαρυ..(του εστελνα μαιλ και μου ειπε δεν σας γνωριζω κυριε..ενω την προηγουμενη μερα τον ειχα πληρωσει)στραβωσα και ανοιξα ενα dispute sto paypal με σκοπο η να μου στειλει αμεσα το αντικειμενο η να μου επιστερψει τα χρηματα μου..!!λοιπον το σαββατο που μας περασε μμου εστειλε μαιλ αυτος και με παρακαλεσε να κλεισω την διαφωνια και οτι αν εκανα υπομονη την δευτερα θα μου εστελνε παλι με μαιλ τον αριθμο αποστολης δεματος για να δω πως οντως ολα ειναι οκ.εκλεισα την διαφωνια sto paypal. αλλα παλι αυτος μου κανει μαγκιες...μπηκα και σημερα στο paupal na ξαναναοιξω το θεμα αλλα δεν μπορω...τι πρεπει να κανω..??
Άβαταρ μέλους
nosignal
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 7:08 pm

Απ:Όλα για το paypal

Δημοσίευση από nosignal »

Έπρεπε να περιμένεις πρώτα να σου 'ρθει το αντικείμενο και μετά να κλείσεις το dispute. Επικοινώνησε με το paypal με mail και εξήγησέ τους ακριβώς τι έχει συμβεί...
Οι άνθρωποι είναι τόσο αφελείς και τόσο έτοιμοι να υπακούσουν, ώστε ποτέ δεν θα λείψουν τα θύματα σε έναν αχρείο για να κάνει τις απάτες του.
Απάντηση