Το φακέλωμα στο Facebook συνεχίζεται...

Συζητήστε όσα δεν σχετίζονται με όλες τις παραπάνω κατηγορίες και παραθέστε ελεύθερα τις απόψεις σας για ό,τι επιθυμείτε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deathman
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2010 1:03 am

Το φακέλωμα στο Facebook συνεχίζεται...

Δημοσίευση από deathman »

Ο χαμός με το Facebook συνεχίζεται αλλά οι υπεύθυνοι δεν πτοούνται. Αυτή τη φορά η παρουσιάστηκε η νέα υπηρεσία Places με την οποία δίνεται δυνατότητα στα 500 εκατομμύρια μέλη του να καταχωρούν στο προφίλ τους την ακριβή τοποθεσία που βρίσκονται (check in)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράλληλα οι χρήστες μπορούν να δουν που βρίσκονται οι φίλοι τους καθώς και να ανακαλύπτουν νέα μέρη τα οποία έχουν επισκεφθεί άλλα μέλη γράφοντας τις εντυπώσεις τους. To Places αφορά όμως και τις επιχειρήσεις οι οποίες μπορούν να καταχωρήσουν τα στοιχεία τους στην υπηρεσία και να προχωρήσουν σε διάφορες προσφορές για όσους γνωστοποιούν την παρουσία τους στο κατάστημα.

Σχετικά με τις ρυθμίσεις απορρήτου, το Facebook κάνει σαφές ότι η προκαθορισμένη του λειτουργία του Places είναι ορατή μόνο στη λίστα φίλων σας κάτι που αν επιθυμείτε μπορείτε να αλλάξετε έτσι ώστε η τοποθεσία σας να είναι ορατή σε όλους. Μία άλλη ρύθμιση η οποία είναι ενεργοποιημένη εξαρχής είναι η δυνατότητα χρήσης tag ενός φίλου σας κατά τη δημοσίευση ενός check in, στα πρότυπα του tag φωτογραφιών. Για παράδειγμα ένας χρήστης θα μπορεί να δημοσιεύσει ένα check in όπως "Βρίσκομαι στο Σύνταγμα με τον Νίκο Μπούλη και Σωτήρη Σούλη" και τα ονόματα να αντιστοιχούν στα προφίλ των 2 ατόμων. Μέσα από τις ρυθμίσεις απορρήτου κάθε χρήστη, είναι δυνατή η απενεργοποίηση του tag για τη χρήση με το Facebook Places.

Η χρήση της νέας υπηρεσίας γίνεται αυτή τη στιγμή με 2 τρόπους, μέσω του iPhone και της νέας έκδοσης του Facebook.app ή μέσω της ιστοσελίδας touch.facebook.com. Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι βελτιστοποιημένη για χρήση με υπολογιστές τύπου tablet ή smartphones όπως το Android τα οποία δεν έχουν ακόμη τη δυνατότητα Places στην επίσημη εφαρμογή του Facebook. Το Places είναι διαθέσιμο αρχικά για τους κατοίκους των Ηνωμένων Πολιτειών και σταδιακά θα επεκταθεί στον υπόλοιπο κόσμο.

Site: http://blog.facebook.com/blog.php?post=418175202130
Video: http://www.youtube.com/watch?v=ZfX_ZQag1BM

Αλίευση θέματος από insomnia
Άβαταρ μέλους
jimis
Senior Boarder
Senior Boarder
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 2:02 pm

Re: Το φακέλωμα στο Facebook συνεχίζεται...

Δημοσίευση από jimis »

Το ξεφτίλισαν λίγο ή μου φαίνεται;

Δεν μπορώ καν να καταλάβω ποιά η χρησιμότητα του να καταχωρήσεις την τοποθεσία σου στο προφίλ σου στο Facebook.. Μήπως για να ενημερώνεις τον ληστή ότι φεύγεις για διακοπές και ότι στην τάδε διεύθυνση θα μπορεί να κάνει τη δουλίτσα του ανενόχλητος το επόμενο 15θήμερο;

Για φανταστείτε μόνο πόσους άσχετους, που δεν γνωρίζετε καθόλου, έχετε στο προφίλ σας οι περισσότεροι..
Πάψε να προσδοκάς και θα έχεις τα πάντα.....
Άβαταρ μέλους
nasos
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 4:02 am

Re: Το φακέλωμα στο Facebook συνεχίζεται...

Δημοσίευση από nasos »

Εμένα τελευταία μου κάνει το εξής κουλό. Όταν κάνω πρόσκληση σε κάποιο άτομο που δεν έχουμε κοινούς φίλους, δεν με αφήνει και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:
Do you know this user personally? To prevent misuse of Facebook, this request can't be sent. To learn more, please visit the Help Center. If you believe you're seeing this message in error, you can report the problem.
Υπάρχει κάποιο νόημα να κάνεις προσθήκη μόνο τους φίλους σου; Υποτίθεται ότι στο Facebook έχεις λογαριασμό για να γνωρίζεις κι άλλο κόσμο ή κάνω λάθος;

Το έχουν παραχέσει τελευταία και θα το κλείσουν το μαγαζάκι τους αν συνεχίσουν έτσι!!!!! Δε θέλει και πολύ....
Άβαταρ μέλους
silvio
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 7:29 am

Re: Το φακέλωμα στο Facebook συνεχίζεται...

Δημοσίευση από silvio »

nasos έγραψε:Εμένα τελευταία μου κάνει το εξής κουλό. Όταν κάνω πρόσκληση σε κάποιο άτομο που δεν έχουμε κοινούς φίλους, δεν με αφήνει και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:
Do you know this user personally? To prevent misuse of Facebook, this request can't be sent. To learn more, please visit the Help Center. If you believe you're seeing this message in error, you can report the problem.
Υπάρχει κάποιο νόημα να κάνεις προσθήκη μόνο τους φίλους σου; Υποτίθεται ότι στο Facebook έχεις λογαριασμό για να γνωρίζεις κι άλλο κόσμο ή κάνω λάθος;

Το έχουν παραχέσει τελευταία και θα το κλείσουν το μαγαζάκι τους αν συνεχίσουν έτσι!!!!! Δε θέλει και πολύ....
Naso, Κάποιοι λένε ότι αυτό εμφανίζεται μετά από μαζικά blocks του χρήστη. Θυμάσαι να εχεις κάνει κάτι παρόμοιο τελευταία; Για ψάξτο λίγο..
jimis έγραψε: Για φανταστείτε μόνο πόσους άσχετους, που δεν γνωρίζετε καθόλου, έχετε στο προφίλ σας οι περισσότεροι..
Jimi, υπάρχει λύση: Απλά μην κάνεις add όποιον να 'ναι. Καλές οι νέες γνωριμίες αλλά έχω δει μερικές μερικές να έχουν 4-5.000 φίλους και να βγάζουν όλα τα προσωπικά τους στη φόρα και ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι από το wall. Απαιτείται οπωσδήποτε μέτρο και προσοχή όταν χρησιμοποιείς τέτοιου είδους υπηρεσίες και όχι να μοιράζεσαι αφελέστατα με όλο τον κόσμο τη διεύθυνσή σου, το τηλέφωνό σου και το τι κάνεις κάθε τρεις και λίγο. Μην ξεχνάμε ότι με τη βοήθεια του facebook έχουν γίνει ληστείες, απολύσεις κλπ κάποιες φορές. Κάπου είχα βρει ένα σχετικό άρθρο για το θέμα αλλά δεν θυμάμαι που. Αν το βρω, θα το παραθέσω κάποια στιγμή.
Απάντηση