Ο σύντροφός μου δεν θέλει να συμβάλλει στις δουλειές του σπιτιού

Κοινωνικά ζητήματα, πολιτική κουβέντα, προβληματισμοί για θέματα επικαιρότητας και όχι μόνο
Απάντηση
Βίκυ Π.

Ο σύντροφός μου δεν θέλει να συμβάλλει στις δουλειές του σπιτιού

Δημοσίευση από Βίκυ Π. »

Είμαι 32 ετών και συζώ εδώ και ενάμισι χρόνο με τον σύντροφό μου. Επειδή εργάζομαι πάρα πολλές ώρες και συχνά γυρίζω βράδυ στο σπίτι, όταν αποφασίσαμε να μείνουμε μαζί είχαμε συμφωνήσει ότι θα μοιραζόμαστε τις δουλειές του σπιτιού. Είναι αδύνατον κάτι άλλο διότι κάποιες φορές είναι ανέφικτο να κάνω οτιδήποτε λόγω φόρτου εργασίας και ωραρίου. Το κακό είναι ότι παρά την αρχική συμφωνία, τίποτα δεν ίσχυσε και τώρα είμαι υποχρεωμένη κάθε μέρα να επωμίζομαι και όλες τις οικιακές εργασίες. Η κούραση είναι μεγάλη αλλά πολύ περισσότερη η ψυχολογική πίεση. Έκατσα να το συζητήσουμε και είναι ανένδοτος. Έχω φτάσει στα όριά μου και άρχισα να σκέφτομαι τις επιλογές μου. Σκέφτηκα ακόμα και να φύγω. Πώς θα το αντιμετωπίζατε; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ!
ΑΛΙΚΗ

Re: Ο σύντροφός μου δεν θέλει να συμβάλλει στις δουλειές του σπιτιού

Δημοσίευση από ΑΛΙΚΗ »

Τι θα πει είναι ανένδοτος? Κάτσε πάλι να συζητήσετε και εξηγησέ του τα όπως τα είχαμε πει πριν συζήσετε.

Αλλιώς μαζεύεις τα μπογαλάκια σου και δρόμο. Γνώμη μου. Δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις την παραδουλεύτρα με το ζόρι. Διότι με τον τρόπο του αυτό σου έχει επιβάλει.

Επίσης ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να τα αφήνεις στη μέση κάποια πράγματα δείχνοντας ότι δεν προλαβαίνεις. Αν πλένεις τα ρούχα του, αφησέ τα άπλυτα, αν τα σιδερώνεις, ας στην άκρη. Θα μπει στο νόημα δεν μπορεί.
Απάντηση