καλύτερη σχολή μαγειρικής

Ανταλλάσσουμε απόψεις για σχολεία, φροντιστήρια, ανώτατες σχολές και ξένες γλώσσες, ενώ επίσης κοινοποιούμε σεμινάρια, επιμορφωτικά προγράμματα, κ.ά.
Απάντηση
matinaki92
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2015 3:07 pm

καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από matinaki92 »

Καλησπέρα σας

με ενδιαφέρει αν γνωρίζει κάποιος να μου πει ποια θεωρεί καλύτερη σχολή μαγειρικής στην Αθήνα.Σκέφτομαι να ξεκινήσω το συντομότερο και είμαι στο ψάξιμο για να ξέρω πως να κινηθώ το αργότερο μέχρι το Σεπτέμβρη.Χρήματα βέβαια πολλά δυστυχώς δεν υπάρχουν οπότε θα ήθελα να μάθω αν είναι δυνατόν και που κυμαίνονται τα δίδακτρα.
Άβαταρ μέλους
evelyn977
Junior Boarder
Junior Boarder
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 3:07 am

Re: καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από evelyn977 »

Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει από φίλους για τη Le Monde. Μη νομίζεις όμως ότι η σχολή θα σε κάνει Μπαρμπαρίγου... τα περισσότερα να ξέρεις θα τα μάθεις πάνω στη δουλειά.

Εγώ στη θέση σου θα έριχνα μια ματιά και για κάποιο δημόσιο ΙΕΚ... Ίσως υπάρχει κάπου κοντά σου η ειδικότητα και αν βρεις θέση θα γλιτώσεις πολλά χρήματα!!
Άβαταρ μέλους
petrosk
Junior Boarder
Junior Boarder
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 1:29 am

Re: καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από petrosk »

Κι εγώ απ' ότι ξέρω η Le Monde είναι τοπ στον τομέα της.

Δες επίσης την ETOILE: http://www.etoile.edu.gr
Και την Chef d’ Oeuvre: http://www.chefdoeuvre.gr
driver
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2015 10:28 pm

Re: καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από driver »

Καλησπερα,
Φετος το χειμωνα πηγα μαζι με φιλους στην εκθεση Θεσσαλονικης και ειδαμε τον διαγωνισμο μαγειρικης ζαχαροπλαστικης. Ενδιαφερομαι απο του χρονου να κανω ζαχαροπλαστικη οποτε δεν υπηρχε καλυτερη ευκαιρια απο το να τα δω με τα ματια μου. Υπηρχαν αρκετες Ελληνικες σχολες σχεδον απο ολη την Ελλαδα και απο Κυπρο. Θα σας πω για τη ζαχαροπλαστικη που ειναι και η τρελα μου. Τα γλυκα που βγαλανε απο τη σχολη La Chef τα εχω δει μονο στο iron chef την εκπομπη την Αμερικανικη. Επαθα πλακα, και απο τις υπολοιπες σχολες τα βγαζανε φωτογραφιες ! το αγαπημενο μου ειναι ενα με τα ανθρωπακια απο σοκολατα τα οποια περπατανε προς το γλυκο και βυθιζονται στη σοκολατα του!!! εχει και φωτο στο fb τους La Chef Levi . Σ εκεινο το διαγωνισμο μονο πηραν τουλαχιστον 5 μεταλλια, εγω για τετοια ψηνομαι πολυ, μ αρεσουν οι διαγωνισμοι και το ολο κλιμα της παρεας που εχουν και τα βγαζουν και τα πιατα σαν να ειναι παιχνιδακι. θελω στον επομενο του 2017 να παρω μερος και εγω!
nikoschef
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2016 10:32 am

Re: καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από nikoschef »

petrosk έγραψε:Κι εγώ απ' ότι ξέρω η Le Monde είναι τοπ στον τομέα της.

Δες επίσης την ETOILE: http://www.etoile.edu.gr
Και την Chef d’ Oeuvre: http://www.chefdoeuvre.gr
Ξέρει κανείς πόσο περίπου θα μου κοστίσει το μήνα για να παρακολουθήσω μαθήματα σε μια τέτοια ιδιωτική σχολή μαγειρικής? Είναι πολύ ακριβές?
mantemi
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 5:39 pm
Επικοινωνία:

Re: καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από mantemi »

Εξαρτάται από τα μαθήματα και την κατεύθυνση που θα παρακολουθήσεις. Υπολόγισε το λιγότερο 3000€ το χρόνο...
www.mantemi.gr - υψηλής ποιότητας σκεύη μαγειρικής
christer
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 14, 2017 2:22 pm

Re: καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από christer »

Νομίζω ότι τις καλύτερες εγκαταστάσεις τις έχει η σχολή ETOILE by Les Chefs

Είχα παρακολουθήσει ένα σεμινάριο πέρυσι και έπαθα την πλάκα μου... :thumbup:
Άβαταρ μέλους
EleniMark
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2020 1:40 pm

Re: καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από EleniMark »

Η La Chef Levi ειναι πολύ καλή, Θεσσαλονίκη βέβαια. Η αδερφη μου εκανε μαγειρική και μετά απευθείας και ζαχαροπλάστική και απο το πρωτο καλοκαίρι δούλευε σε 5αστερο ξενοδοχείο στη Ρόδο σαν πρακτική και τον επόμενο χρόνο πήγε σαν επαγγελματίας. Πιστεύω η διαφορά ειναι τεραστια σε σχέση με τις άλλες σχολές. Σοβαροί και ότι μας είπαν απο την αρχή το πραγματοποιησαν και με το παραπάνω ( εκπαιδευση, δουλειά). Τη βρηκε η αδερφη μου απο γνωστο μας σεφ που της το προτεινε απο την εμπειρια του, οι πρακτικαριοι της
La Chef έχουν καλό επίπεδο της είχε πει. Τωρα απο εκει και περα ειναι και ποσο το θελεις, εμεις απο τη Μυτιληνη είπαμε αντι για Αθήνα να παμε Θεσσαλονίκη. Πιο ασφαλής πόλη και τα διδακτρα λιγότερα απο Αθήνα. Την εγγραφη την καναμε απο το site http://www.lachef.gr και πήγε τέλη Σεπτεμβριου για να βρει σπιτι.
Stavros S

Re: καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από Stavros S »

Καλησπέρα.Ειμαι 3η λυκείου και θέλω πάρα πολύ να ασχοληθώ με την ζαχαροπλαστική.Ειμαι από την βόρεια Ελλάδα και πολύ κοντά στην Θεσσαλονίκη μάλιστα, οπότε σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να πάω στην La Chef Levi.Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα δίδακτρα,που κυμαίνονται τα δίδακτρα της σχολής και επίσης τι απαιτείται για να μπεις στην σχολή (πχ απολυτήριο λυκείου,πτυχίο αγγλικών). Ευχαριστώ πολύ!
Ιωάννα Σιδεράκη

Re: καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από Ιωάννα Σιδεράκη »

Για ιδιωτικό ΙΕΚ μαγειρικής δεν θα χρειάζονται 3.000-4.000 ευρώ το χρόνο; Υπάρχουν όμως και τα δημόσια ΙΕΚ που είναι δωρεάν και παίρνεις μετά κρατική πιστοποίηση.
ΑΛΙΚΗ

Re: καλύτερη σχολή μαγειρικής

Δημοσίευση από ΑΛΙΚΗ »

Για τη le monde ξέρω κι εγώ. Είναι κορυφή στις μαγειρικές, ζαχαροπλαστικές, ξενοδοχειακά κλπ.

Τώρα για τα λεφτά σίγουρα θα πληρώνεις επωνυμία. Θα τσεκουρώνουν, το πιθανότερο.
Απάντηση