Κάρτα ΟΑΕΔ και διακοπή ανεργίας

Ζητήματα που αφορούν την επαγγελματική σας ζωή
Απάντηση
wolfone88
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2013 5:39 pm

Κάρτα ΟΑΕΔ και διακοπή ανεργίας

Δημοσίευση από wolfone88 »

Ήμουν για καιρό άνεργος μέχρι πριν μερικές μέρες και τώρα έπιασα δουλειά. Πρέπει να κάνω κάτι με την κάρτα ανεργίας ή δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια από μέρους μου για να τη διακόψω?
Άβαταρ μέλους
jimis
Senior Boarder
Senior Boarder
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 2:02 pm

Re: Κάρτα ΟΑΕΔ και διακοπή ανεργίας

Δημοσίευση από jimis »

Θα πρέπει να την αφήσεις να λήξει. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ αλλά για να είσαι 100% σίγουρος κάνε και ένα τηλεφωνάκι στον ΟΑΕΔ.
Πάψε να προσδοκάς και θα έχεις τα πάντα.....
Άβαταρ μέλους
silvio
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 7:29 am

Re: Κάρτα ΟΑΕΔ και διακοπή ανεργίας

Δημοσίευση από silvio »

Εγώ ξέρω ότι κανονικά πρέπει να ενημερώσει οπωσδήποτε μόλις πιάσει δουλειά. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά ότι δεν το δήλωσα όταν ξεκίνησα να δουλεύω και μετά από πολλούς μήνες (ίσως πάνω από χρόνο) πήγα στον ΟΑΕΔ να πάρω ένα χαρτί που ήθελα αλλά στο σύστημα φαινόμουν ακόμα ως άνεργος. Τώρα το πως μπορεί να έγινε αυτό αφού εγώ δεν ανανέωνα την κάρτα μου, δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι ο υπάλληλος θυμάμαι μου είχε πει ότι επειδή δεν το δήλωσα, θα μπορούσα να αντιμετωπίσω σοβαρό νομικό πρόβλημα αν γινόταν κανένα μπέρδεμα. Άρα μην το διακινδυνεύεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις..
sofia

Re: Κάρτα ΟΑΕΔ και διακοπή ανεργίας

Δημοσίευση από sofia »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ!ΣΤΗς 2ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ 4ΩΡΗ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ!ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΘΕΤΗΜΕΝΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΡΙΟ ΚΙ ΟΛΑΣ ΠΑΡΕΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ!ΜΠΩΡΩ ΟΜΩς? Η ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ!ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
sofia
Fresh Boarder
Fresh Boarder
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 09, 2013 9:16 pm

Re: Κάρτα ΟΑΕΔ και διακοπή ανεργίας

Δημοσίευση από sofia »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.ΕΙΜΟΥΝ ΑΝΕΡΓΗ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.ΣΤΗΣ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΩΣ 4ΩΡΗ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕΜΗΝΑΡΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ,ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ!ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΣΤΗΣ 2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΑΝΑΝΑΙΩΝΩ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΟΥ ΜΠΩΡΩ?Η ΘΑ ΦΑΩ ΠΟΡΤΑ?ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΤΑΡΓΗΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΩ ΕΓΩ?
Άβαταρ μέλους
jimis
Senior Boarder
Senior Boarder
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 2:02 pm

Re: Κάρτα ΟΑΕΔ και διακοπή ανεργίας

Δημοσίευση από jimis »

Όχι, δεν προλαβαίνεις έστω και αν έχεις εργαστεί μια μέρα. Αυτό που απ' ότι κατάλαβα σκέφτεσαι να κάνεις έχει πολύ ρίσκο και θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς δυο και τρεις φορές γιατί ακόμα και αν δεν σε έχουν διαγράψει μπορεί να το πάρουν χαμπάρι κάποια στιγμή στο μέλλον και να βρεθείς μπλεγμένη. Φαντάσου ότι θα πρέπει να ισχυριστείς ψέματα ότι είσαι άνεργη ενώ δουλεύεις για περισσότερο από μήνα. Είναι σοβαρό αδίκημα.
Πάψε να προσδοκάς και θα έχεις τα πάντα.....
Απάντηση