Τι διαβάζετε αυτή την εποχή;

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
User avatar
Quicksilver
Moderator
Moderator
Posts: 117
Joined: 01 Apr 2011, 21:29

Τι διαβάζετε αυτή την εποχή;

Post by Quicksilver »

Ανοίγω αυτό το topic για να βάζουμε τα βιβλία που διαβάζουμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις.

Εγώ έχω κάνα δυο βδομάδες που ξεκίνησα "το Αστείο" του Μίλαν Κούντερα και βρίσκομαι στα μισά. Δεν έχω διαβάσει κάτι άλλο από τον συγκεκριμένο συγγραφέα και επειδή είχα ακούσει καλά λόγια για το βιβλίο αυτό είπα να πάρω μια γεύση. Πάντως για τη φήμη που έχει δεν μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει κιόλας...
User avatar
Spartakos
Administrator
Administrator
Posts: 47
Joined: 22 Mar 2011, 17:51

Re: Τι διαβάζετε αυτή την εποχή;

Post by Spartakos »

Κάτι επίκαιρο και πολύ ενδιαφέρον: Το Δόγμα του Σοκ της Ναόμι Κλάιν. Πρέπει να το διαβάσετε όλοι, αφορά όλους τους Έλληνες!
Image

ISBN: 978-960-14-2265-7

Αρ. σελίδων: 717

Η ΑΝΟΔΟΣ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ

ΔΙΕΘΝΕΣ BEST SELLER

ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΟΥ NO LOGO, NAOMI KLEIN

Το Δόγμα του Σοκ είναι ένα από τα ελάχιστα βιβλία που μας βοηθούν να καταλάβουμε το παρόν, καθώς αποτελεί την πιο ολοκληρωμένη ανάλυση της συγκαλυμμένης ιστορίας της εποχής μας. Μια συναρπαστική περιγραφή της νέας παγκόσμιας τάξης, που βρίσκεται σε κατάσταση αμόκ. Η ανάλυση του καπιταλισμού της καταστροφής επιχειρείται από την Κλάιν με τέλεια διυλισμένη οργή, που διοχετεύεται μέσα από αδιάσειστα δεδομένα. Σε αυτή την πρωτοποριακή εναλλακτική ιστορία της πλέον κυρίαρχης ιδεολογίας της εποχής μας, της οικονομικής επανάστασης των ελεύθερων αγορών του Μίλτον Φρίντμαν, η Ναόμι Κλάιν αμφισβητεί το διαδεδομένο μύθο ότι η παγκόσμια νίκη του νεοφιλελεύθερου κινήματος υπήρξε ειρηνική. Καταδεικνύει ότι, από τη Χιλή του 1973 μέχρι το σημερινό Ιράκ, ο Φρίντμαν και οι υποστηρικτές του εκμεταλλεύτηκαν επανειλημμένα τη βία και μια σειρά από τρομακτικά σοκ για να επιβάλουν τις ακραίες πολιτικές τους.

Αποκαλύπτει την εντυπωσιακή ομοιότητα ανάμεσα στις ανακριτικές τεχνικές της CIA και στις εκβιαστικές τεχνικές της Παγκόσμιας Τράπεζας και του ΔΝΤ, στην προσπάθειά τους να επιβάλουν τον καπιταλισμό της καταστροφής σε ολόκληρο τον κόσμο.

Ένα εξαιρετικό βιβλίο, ικανό να προκαλέσει τσουνάμι ντροπής-αλλά και πολιτικής δράσης, για να σταματήσει επιτέλους η θεραπεία – σοκ.
Όταν η εργασία είναι χαρά, η ζωή είναι ωραία. Όταν η εργασία είναι καθήκον, η ζωή είναι σκλαβιά...
User avatar
alex
Administrator
Administrator
Posts: 112
Joined: 05 Aug 2011, 12:56

Re: Τι διαβάζετε αυτή την εποχή;

Post by alex »

Ξεκίνησα την Τετάρτη τον Φαντομά του Jo Nesbo. Καλό δείχνει προς το παρόν αλλά ακόμα δεν μπορώ να πω πολλά γιατί είμαι μόλις στην αρχή. Ένα φιλαράκι μου από τον οποίο το δανείστηκα έλεγε πάντως τα καλύτερα για το βιβλίο.
Attachments
o-fantomas.jpg
o-fantomas.jpg (31.18 KiB) Viewed 8501 times
Give a man a fish, and you feed him for a day..
Show him how to catch fish, and you feed him for a lifetime!
User avatar
Dark Lord
Moderator
Moderator
Posts: 140
Joined: 03 Apr 2011, 23:21

Re: Τι διαβάζετε αυτή την εποχή;

Post by Dark Lord »

Την τριλογία της Νέας Υόρκης του Paul Auster.
Έχει μέσα τις τρεις εξαιρετικές νουβέλες που τον έκαναν διάσημο, Γυάλινη πόλη, Φαντάσματα και Κλειδωμένο δωμάτιο.
paulauster.jpg
paulauster.jpg (41.06 KiB) Viewed 8413 times
User avatar
ckmarc
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 8
Joined: 15 Sep 2014, 12:48

Re: Τι διαβάζετε αυτή την εποχή;

Post by ckmarc »

Τελείωσα πριν λίγες μέρες το ο Έρωτας στα χρόνια της χολέρας του Μάρκες και άνοιξα ταυτόχρονα δύο μέτωπα:
α. Το Εκατό χρόνια μοναξιάς, πάλι του Μάρκες
β. Και το Μικρά Αγγλία της Κααρυστιάνη (μου άρεσε η ταινία και είπα να διαβάσω και το βιβλίο!!!!!!!!!)
Image
djmhtsos
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 6
Joined: 19 Apr 2015, 02:05

Re: Τι διαβάζετε αυτή την εποχή;

Post by djmhtsos »

Σκηνές από τον βίο του Ματίας Αλμοσίνο
Post Reply