Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
User avatar
Tania
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 3
Joined: 11 Jul 2011, 00:17

Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Post by Tania »

Γειά σας!

Είμαι 10 χρόνια στην Cosmote αλλά τελευταία με εκνευρίσει τόσο πολύ που αποφάσισα να μετακομίσω. Έχω What's Up και το τελευταίο δίμηνο - τρίμηνο κάθε φορά που βάζω κάρτα και παρότι ενεργοποιείται η προσφορά με τα 600 λεπτά, μου τρώει τα χρήματα σε ανύποπτο χρόνο χωρίς να κάνω κλήσεις σε άλλες εταιρείες, σταθερά ή σε Cosmoκάρτα. Μετά από λίγο ψάξιμο, κατάλαβα ότι είχε ενεργοποιηθεί αυτόματα (χωρίς να το ζητήσω ή να ενημερωθώ σχετικά) μια υπηρεσία για το internet, με αποτέλεσμα όταν δεν χρησιμοποιούσα wifi να τραβάει από το υπόλοιπό μου!!!! Εκτός αυτών των τραγικών, η Cosmote έκοψε και την προσφορά με 600 λεπτά που έδινε με κάθε ανανέωση και τώρα θα πρέπει να δίνω 5 ευρώ για να την ενεργοποιήσω. Όμως, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ πλέον να βάζω 5ευρες κάρτες αφού ως γνωστόν κοντά μισό ευρώ πάει για το ΦΠΑ, οπότε για να κάνω τη δουλειά μου θα πρέπει αναγκαστικά να τους δίνω κάθε μήνα 10 ευρώ!!! Όλα αυτά τα θεωρώ μεγάλη κλοπή και κοροϊδία από πλευράς Cosmote και θέλω να κάνω φορητότητα σε άλλη εταιρεία. Ξέρει κανείς να με ενημερώσει για τις τρέχουσες προσφορές που υπάρχουν σε Wind και Vodafone;
User avatar
Dark Lord
Moderator
Moderator
Posts: 140
Joined: 03 Apr 2011, 23:21

Re: Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Post by Dark Lord »

Γεια σου και σένα Τάνια.. Καλώς ήρθες και καλές συζητήσεις να έχουμε.

Δυστυχώς απ' ότι φαίνεται οι εταιρείες γενικά ακολουθούν μια πολιτική αυξήσεων και κατάργηση των προσφορών. Και να μετακινηθείς κάπου αλλού, πιθανότατα σε 2-3 μήνες να αλλάξουν και εκεί τα πράγματα, οπότε μπορεί τσάμπα να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Μόνο η Frog διασώζεται κάπως αυτή τη στιγμή, άντε και η Q, η οποία όμως χάλασε αρκετά τις προσφορές της εν συγκρίσει με αυτές που υπήρχαν στο παρελθόν.

Όσο για το άλλο που ανέφερες περί των εν αγνοία σου χρεώσεων, πρέπει να σου πω ότι το έχει πάθει πολύς κόσμος αυτή την περίοδο και ειδικά με την Cosmote. Υπάρχουν πολλά παράπονα και αν ψάξεις θα δεις ότι έχουν γραφτεί πολλά πράγματα για το συγκεκριμένο θέμα στο διαδίκτυο. Είναι κρίμα αλλά οι εταιρείες προσπαθούν μάλλον να διαδώσουν κάτι από τη χασούρα τους λόγω της κρίσης, κλέβοντας τους καταναλωτές. Στην Ελλάδα ζούμε, ξέρουμε καλά τις κουτοπονηριές όλων αυτών. Τι να πεις...
User avatar
Duke
Junior Member
Junior Member
Posts: 58
Joined: 10 Apr 2011, 16:11

Re: Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Post by Duke »

Όπως τα λες, αυτή τη στιγμή εγώ αν άλλαζα μόνο για Frog θα το σκεφτόμουν, για τους εξής απλούς λόγους:

1. Διπλάσιος χρόνος ομιλίας κάθε μήνα στη πρώτη ανανέωση,
2. Με κάρτα των 5 ευρώ παίρνεις 300 λεπτά προς Frog Δωρεάν,
3. Έχει τις καλύτερες χρεώσεις για κλήσεις και SMS.

Το κακό για σένα Τάνια μου είναι ότι έχεις Cosmote και αν δεν κάνω λάθος μπορείς δεν μπορείς να κάνεις τη φορητότητα γιατί η Frog είναι θυγατρική της Cosmote! Για σίγουρα κάλεσε από κινητό άλλης εταιρείας στο 13897, μήπως κάνω λάθος ή υπάρχει κάποιος τρόπος.
User avatar
MarioBros
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 13
Joined: 04 May 2011, 13:31

Re: Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Post by MarioBros »

Εγώ πιστεύω ότι θα βγάλει πάλι κάποια καλή προσφορά η Cosmote γιατί δεν τη συμφέρει να χάνει πελάτες. Απ' την άλλη είναι και δύσκολο να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο εταιρεία και ειδικά τώρα που η μισή Ελλάδα έχει What's Up και μπορείς να μιλάς δωρεάν με τους περισσότερους φίλους και γνωστούς σου. Και Frog δηλαδή να πας, θα πρέπει να πείσεις όλο τον κόσμο να αλλάξει επίσης εταιρεία, πράγμα πολύ δύσκολο.. :sad:
Image
User avatar
Dark Lord
Moderator
Moderator
Posts: 140
Joined: 03 Apr 2011, 23:21

Re: Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Post by Dark Lord »

Πάντως, οσον αφορά τις 10ευρες κάρτες που σε αναγκάζουν να αγοράζεις, τώρα που το σκέφτομαι νομίζω ότι υπάρχει κι άλλη λύση. Αν δεν κάνω λάθος, από κατάστημα Cosmote μπορείς να βάλεις χρόνο ομιλίας όσο θέλεις, οπότε μπορείς π.χ. να επιλέξεις να φορτώσεις 6 ευρώ κι έτσι να κάνεις μόνο 1 ευρώ παραπάνω έξοδα απ' ότι παλιά!! ;)
User avatar
drakoumel
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 9
Joined: 07 Aug 2011, 13:28

Re: Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Post by drakoumel »

Ρίξτε τα κινητά στον κάλαθο των αχρήστων και αφήστε τις εταιρείες να παρακαλάνε μετά. Έτσι γλιτώνετε και την παρακολούθηση από τον Big Brother.
User avatar
DoctorWho
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 3
Joined: 17 Oct 2011, 10:56

Re: Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Post by DoctorWho »

Είναι εξοργιστικό να σου τρώνε τα λεφτά από την κάρτα με τον τσαμπουκά. Μου έχει συμβεί και μένα, μιλάμε για μεγάλη γυφτιά.
paris_papa
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 12 Oct 2012, 04:19

Re: Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Post by paris_papa »

Δυστυχώς έπεσα και εγώ θύμα των εισπρακτικών εταιρειών της Cosmote. Με έπαιρναν καθημερινά για διακανονισμό, 4 με 5 τηλέφωνα. Το θέμα είναι ότι από το τμήμα παραπόνων της cosmote, με είχαν ενημερώσει ότι θα υπάρχει κάποια μηνιαία αποπληρωμή σε 2-3 μήνες, αλλά όταν επικοινώνησαν μαζί μου, ζητούσαν αποπληρωμή 5 ημερών, το πολύ σε δύο δόσεις 5 και 10 ημερών. 1ο φάουλ

Έχω μια απορία: εμένα με χρέωσαν 600 ευρώ για δύο κινήσεις δεδομένων, που δεν αποδέχθηκα ποτέ, ωστόσο μου έλεγαν ότι της έκανα. Γιατί στην ερώτηση που της έκανα, δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν. Αν έπαιρνα κάποιο τηλέφωνο, μπορούσαν να μου πουν, σε ποιον το έκανα. Αλλά από που κατέβασα δεδομένα, δεν μπορούσαν. 2ο φάουλ

Στην επικοινωνία τους, χρησιμοποιούσαν την απειλή διακοπής των εξερχομένων κλήσεων. Γιατί να πληρώνω πάγια κανονικά, αν δεν μου παρέχουν όλες τις υπηρεσίες. Γιατί, όταν ζήτησα, την οριστική διακοπή, μέχρι να βρεθεί λύση, είτε δεν απαντούσαν σε αυτό το μήνυμα, αλλά υπήρχε η επανάληψη των ίδιων copy paste απαντήσεων. Σε αυτό δεν έλαβα απάντηση ποτέ! 3ο Φάουλ

Μετά από περίπου14 χρόνια συνδρομητής, αποχωρώ, έχοντας πληρώσει τέτοιες ημέρες, ένα υπέρογκο ποσό, ως δυσαρεστημένος πελάτης, αλλά τουλάχιστον, να ενημερωθούν άλλοι διαδικτυακοί επισκέπτες, ότι τέτοιες μέρες, το μήνυμα της εταιρείας Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΕΣΥ, είναι Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ!
User avatar
Quicksilver
Moderator
Moderator
Posts: 117
Joined: 01 Apr 2011, 21:29

Re: Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Post by Quicksilver »

paris_papa wrote: Στην επικοινωνία τους, χρησιμοποιούσαν την απειλή διακοπής των εξερχομένων κλήσεων. Γιατί να πληρώνω πάγια κανονικά, αν δεν μου παρέχουν όλες τις υπηρεσίες. Γιατί, όταν ζήτησα, την οριστική διακοπή, μέχρι να βρεθεί λύση, είτε δεν απαντούσαν σε αυτό το μήνυμα, αλλά υπήρχε η επανάληψη των ίδιων copy paste απαντήσεων. Σε αυτό δεν έλαβα απάντηση ποτέ! 3ο Φάουλ
Εμ βέβαια, οι εταιρείες "ζορίζονται" όταν ζητάς διακοπή! Σιγά μην απαντούσαν... Τελικά σε άφησαν και έφυγες ή σου έδωσαν καμιά λύση την τελευταία στιγμή όπως κάνουν συνήθως;

Όπου και να πας πάντως να είσαι σίγουρος ότι τα ίδια θα αντιμετωπίσεις αργά ή γρήγορα! Δυστυχώς, δεν είναι μόνο η Cosmote που τα κάνει αυτά, να το ξέρεις! Η πολιτική όλων των εταιρειών στην ψωροκώσταινα είναι σχεδόν ίδια όταν είναι να τσεπώσουν λεφτουδάκια...
User avatar
vagelis
Unranked Visitor

Re: Η κοροϊδία της Cosmote δεν έχει όρια

Post by vagelis »

εγω βασικα η θελα ν αρωτησω κατι για την frog.πρωτα ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα δεν θελω να πω αυτο , ειχα ενεργοποιησει το προγραμμα δπιλασιος χρονος ομιλιας και εβαλα καρτα αλλα δεν μου την πηρε.ξερεις πως το ενεργοποιω ξανα?
Post Reply