Γούντι Άλεν προτάσεις

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
User avatar
Duke
Junior Member
Junior Member
Posts: 58
Joined: 10 Apr 2011, 16:11

Γούντι Άλεν προτάσεις

Post by Duke »

Έκατσα χθες και είδα το Mighty Aphrodite (Ακαταμάχητη Αφροδίτη) του Γούντι Άλεν και ενθουσιάστηκα. Αν και απ' ότι μου είπαν δεν είναι από τις καλύτερες ταινίες του, προσωπικά έμεινα εντυπωσιασμένος από την πλοκή, το χιούμορ, τις ατάκες, αλλά και την... λίγο από Ελλάδα ατμόσφαιρα. Όσο απαράδεκτο κι αν με θεωρήσετε (και με το δίκιο σας), δεν είχε τύχει ποτέ στο παρελθόν να δω τίποτα από Γούντι Άλεν και δεν ήξερα περί τίνος πρόκειται. Επειδή λοιπόν η πρώτη απόπειρα ήταν επιτυχημένη, παρακαλώ τους γνώστες να μου προτείνουν ταινίες του που θεωρούν ότι ξεχωρίζουν για να δω κάποιες από αυτές τώρα που θα έχω και μπόλικο ελεύθερο χρόνο λόγω άδειας.
User avatar
MarioBros
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 13
Joined: 04 May 2011, 13:31

Re: Γούντι Άλεν προτάσεις

Post by MarioBros »

Από τις πολύ καλές του και πολύ διαφορετικές από τις υπόλοιπες που έχει κάνει είναι το Bullets Over Broadway. Είναι μια πανέξυπνη και με καταπληκτική ατμόσφαιρα ταινία και είμαι 100% σίγουρος ότι θα σου αρέσει.
Υπόθεση:

Το 1920, ο μάνατζερ ενός νεαρού ιδεαλιστή σεναριογράφου βρίσκει χορηγό για το καινούριο του έργο. Πρόκειται για έναν γκάνγκστερ ο οποίος θέτει ως όρο τη συμμετοχή στην παράσταση της ατάλαντης φιλενάδας του. Τα πράγματα περιπλέκονται από τη στιγμή που στο θίασο δέχονται να συμμετάσχουν και δύο μεγάλα ονόματα του Broadway.
Trailer:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6BDr_9S5ZwU[/youtube]
Image
Post Reply