Το Facebook μας φακελώνει για πάντα;

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Το Facebook μας φακελώνει για πάντα;

Post by Alf »

Για το φακέλωμα του Facebook έχει γίνει πολύς λόγος και θέλω να σταθώ κι εγώ λίγο σε αυτό το πολύ σοβαρό θέμα γιατί το έζησα στο πετσί μου προχθές, όταν προσπάθησα να διαγράψω τον λογαριασμό μου. Όσοι το έχουν επιχειρήσει ήδη, θα έχουν καταλάβει ότι αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ!!!! Ο λογαριασμός μαζί με όλα τα δεδομένα μας ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ, παρά μόνο απενεργοποιείται!!! Άρα, όσα υπάρχουν σε αυτόν (φωτογραφίες, βίντεο, ιστορικό κλπ.) είναι διαθέσιμα στους κυρίους του Facebook για να τα εκμεταλλευτούν όπως εκείνοι θέλουν και μάλιστα σχεδόν με τη... συγκατάθεσή μας εξαιτίας της άγνοιάς μας. Επειδή εγώ όλα αυτά δεν τα γνώριζα και πιθανόν αρκετοί επίσης να μην τα γνωρίζουν, κοινοποιώ το θέμα για να προβληματιστούμε και να το συζητήσουμε. Περιμένω να διαβάσω τις απόψεις και τις ενστάσεις σας (αν υπάρχουν).
User avatar
Dark Lord
Moderator
Moderator
Posts: 140
Joined: 03 Apr 2011, 23:21

Re: Το Facebook μας φακελώνει για πάντα;

Post by Dark Lord »

Πολύ σοβαρό το θέμα που θίγεις και όντως οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν καν. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο βλέπεις κιόλας ότι υπάρχουν πολλοί (κυρίως οι γυναίκες) που φορτώνουν τα προφίλ τους με ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, τα οποία δεν νομίζω ότι θα ήθελαν να έχει στα χέρια του κάποιος ξένος. Κι όμως, όπως το λες, τα δίνουν με τη θέλησή τους, χωρίς να γνωρίζουν με βεβαιότητα αν αυτά καταλήγουν στα αρχεία κάποια μυστικής υπηρεσίας!!

Κάποιοι πάλι περνάνε στην ακριβώς αντίπερα όχθη, δαιμονοποιόντας αυτού του είδους τα κοινωνικά δίκτυα και δεν τα χρησιμοποιούν καθόλου. Κι αυτό πιστεύω είναι λάθος. Το πιο σωστό, κατά την άποψή μου, είναι να κάνεις έξυπνη χρήση, χωρίς να ανανεώνεις το status σου κάθε τρεις και λίγο, δίνοντας συνεχώς αναφορά για το τι κάνεις και που βρίσκεσαι, και να παρέχεις παράλληλα όσο το δυνατόν λιγότερα προσωπικά στοιχεία μπορείς. Δεν χρειάζεται, δηλαδή, να έχεις στο προφίλ σου άλμπουμ με τις φωτογραφίες μιας ολόκληρης ζωής, όπως έχω δει να κάνουν μερικές, και να γράφεις τα πάντα για τον εαυτό σου. Ειδικά αυτό με τις φωτογραφίες, που κάνουν και tag σε διάφορους άλλους, οι οποίοι πολλές φορές δεν έχουν καν λογαριασμό στο facebook, είναι μεγάλη χαζομάρα. Δε φτάνει που φακελωνόμαστε μόνοι μας, φακελώνουμε και όσους έτυχε να βρίσκονται σε κάποιες φωτογραφίες μας!
Post Reply