Καλοριφέρ με τζάκι

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
User avatar
dikigoros
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 4
Joined: 01 Aug 2011, 09:02

Καλοριφέρ με τζάκι

Post by dikigoros »

Καλημέρα σε όλους!

Έχω ακούσει ότι υπάρχει τρόπος λειτουργίας καλοριφέρ με παραδοσιακό τζάκι (δεν με ενδιαφέρει το ενεργειακό), χωρίς την παραμικρή κατανάλωση ρεύματος και πετρελαίου. Επειδή στην περιοχή που βρίσκεται το εξοχικό μου αντιμετωπίζω πρόβλημα ειδικά με το ρεύμα, θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω τίποτα σχετικό στο ίντερνετ. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;
User avatar
spiderman
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 19
Joined: 18 Apr 2011, 18:11

Re: Καλοριφέρ με τζάκι

Post by spiderman »

Είναι εφικτό, μην περιμένεις βέβαια τη πολύ μεγάλη απόδοση, όμως γίνεται...
User avatar
dikigoros
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 4
Joined: 01 Aug 2011, 09:02

Re: Καλοριφέρ με τζάκι

Post by dikigoros »

Όταν λες "μην περιμένεις μεγάλη απόδοση" τι εννοείς; Μπορεί π.χ. να ζεστάνει ικανοποιητικά ένα σπίτι 80τ.μ.; Αν έχεις προσωπική εμπειρία, πες μου σε παρακαλώ μερικές λεπτομέρειες γιατί το σκέφτομαι σοβαρά. Απλά θέλω να ξέρω αν αξίζει τα λεφτά του και τη φασαρία, μην το βάλω τσάμπα.
User avatar
spiderman
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 19
Joined: 18 Apr 2011, 18:11

Re: Καλοριφέρ με τζάκι

Post by spiderman »

Αν είσαι ...κρυουλιάρης καλύτερα να μην το επιχειρήσεις, γιατί το τζάκι έχει μεγάλη απόλυα θερμότητας, δηλαδή η καταναλόσιμη ενέργεια δεν μετατρέπεται σε θέρμανση, παρά ένα μικρό κομμάτι. Εάν παρ όλα αυτά επιθυμείς να μην είσαι εξαρτημένος με το πετρέλαιο, τότε θα πρέπει να θερμάνεις πολύ μικρή ποσότητα νερού ώστε να έχεις ταχύτητα ανταπόδοσης και καλύτερα αποτελέσματα...
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Καλοριφέρ με τζάκι

Post by Alf »

Για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα.. Τι κόστος κατασκευής έχει περίπου; Ρεύμα χρειάζεται ή είναι εντελώς ανεξάρτητο;
User avatar
dikigoros
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 4
Joined: 01 Aug 2011, 09:02

Re: Καλοριφέρ με τζάκι

Post by dikigoros »

Και το κυριότερο: Γίνεται το καλοριφέρ να λειτουργεί με 2 τρόπους; Δηλαδή, και σαν κλασικό καλοριφέρ και με το τζάκι. Αν μπορεί να γίνει αυτό, τότε λύνω όλα μου τα προβλήματα!!
User avatar
spiderman
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 19
Joined: 18 Apr 2011, 18:11

Re: Καλοριφέρ με τζάκι

Post by spiderman »

Επίσης πρέπει να σας ενημερώσω ότι υπάρχει και ο άλλος τρόπος θέρμανσης με το τζάκι, ο ενεργειακός. Αυτό γίνεται με την κυκλοφορία του ζεστού αέρα, που θερμαίνεται με ένα μαντεμένιο τζάκι και έτσι αποφεύγεται η χρήση νερού...
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Καλοριφέρ με τζάκι

Post by Alf »

Ο dikigoros ενδιαφέρεται μόνο για το κλασικό τζάκι, όχι για το ενεργειακό.

Δεν μου απάντησες:
1. Ποιο το κόστος κατασκευής του;
2. Χρειάζεται καθόλου ρεύμα ή όχι;
User avatar
spiderman
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 19
Joined: 18 Apr 2011, 18:11

Re: Καλοριφέρ με τζάκι

Post by spiderman »

Λοιπόν Alf άργησα λίγο αλλά δεν σε ξέχασα. Το καλοριφέρ τζακιού είναι όπως το κανονικό με τη διαφορά ότι την θέση του καυστήρα την παίρνει η εστία. Εάν το τζάκι είναι χαμηλότερα από τα σώματα δεν χρειάζεται ρεύμα, εάν όχι, χρειάζεται κυκλοφορητής και κατά συνέπεια ρεύμα. Η σερμπαντίνα που μπαίνει στην εστία του τζακιού για να ζεσταίνει το νερό έχει ελάχιστο κόστος. Τα άλλα είναι όπως στο κανονικό καλοριφέρ.
User avatar
ninja
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 19
Joined: 01 Oct 2011, 01:42

Re: Καλοριφέρ με τζάκι

Post by ninja »

Εδώ είναι ένα ενεργιακό τζάκι υπό κατασκευή. Είναι πιο οικονομικό. Αποφεύγεις τα σώματα, το νερό, τον κυκλοφορητή....
Attachments
tzaki.jpg
tzaki.jpg (90.79 KiB) Viewed 10911 times
γνώθι σαυτόν
Post Reply