Αγορά φακών επαφής από το internet

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
User avatar
Griniaris
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 19
Joined: 19 Apr 2011, 00:04

Αγορά φακών επαφής από το internet

Post by Griniaris »

Εδώ και κάμποσα χρόνια αγοράζω κάτι φακούς που στην Ελλάδα είναι πανάκριβοι και μου κοστίζουν γύρω στα 130 ευρώ η εξάδα! Βρήκα λοιπόν στο internet ότι σε ηλεκτρονικά καταστήματα η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια αφού τους βρήκα από 50 έως και 60 ευρώ!! Και μιλάω για την ίδια ακριβώς μάρκα (SofLens 66 Toric), με τους ίδιους ακριβώς βαθμούς και προδιαγραφές. Έχει δοκιμάσει κανείς να ψωνίσει φακούς από το internet? Τι λέτε, να το τολμήσω? Είναι πάντως κάτω από το μισό τα χρήματα.

Ένα από τα καταστήματα που έχω βρει είναι αυτό: http://www.eurolens.com. Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος, ας μου πει.
User avatar
Hetfield21
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 5
Joined: 01 Sep 2011, 07:54

Re: Αγορά φακών επαφής από το internet

Post by Hetfield21 »

Πρόσεχε αυτό το κατάστημα γιατί είναι Αμερική και τα πράγματα έρχονται από εκεί, όχι από Ευρώπη. Το έχουν φτιάξει έτσι για να δημιουργείται λανθασμένη εντύπωση στον κόσμο και την έχουν πατήσει πολλοί. Η τιμή μπορεί να είναι χαμηλή αλλά αν σου έρθει καμιά κρυάδα από το τελωνείο, θα πληρώσεις περισσότερα απ' ότι θα πλήρωνες στην Ελλάδα. Ψώνισα κι εγώ κατά λάθος μια φορά αλλά ήμουν τυχερός και γλίτωσα τις επιπλέον χρεώσεις.
User avatar
Spartakos
Administrator
Administrator
Posts: 47
Joined: 22 Mar 2011, 17:51

Re: Αγορά φακών επαφής από το internet

Post by Spartakos »

Τη Vision Direct την ξέρεις; Έχει πολύ καλές τιμές και είναι στην Αγγλία, οπότε δεν υπάρχει το άγχος του τελωνείου. Ο αδερφός μου έχει αγοράσει από κει αρκετές φορές και δεν είχε ποτέ κάποιο πρόβλημα.
Όταν η εργασία είναι χαρά, η ζωή είναι ωραία. Όταν η εργασία είναι καθήκον, η ζωή είναι σκλαβιά...
User avatar
Griniaris
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 19
Joined: 19 Apr 2011, 00:04

Re: Αγορά φακών επαφής από το internet

Post by Griniaris »

Τελικά το κατάστημα είναι στην Ολλανδία και όχι στην Αγγλία. Παρήγγειλα εκεί τους φακούς και το διαπίστωσα μόλις τύπωσα την απόδειξη!!

Image

Στέλνουν στην Ελλάδα ταχυδρομικώς με Post NL και πληρώνεις 7 ευρώ επιπλέον ενώ αν θέλεις πιο γρήγορη αποστολή μπορείς να επιλέξεις να σου έρθει το πακέτο και με DHL Courier. Έτσι όμως πληρώνεις 29 ευρώ, οπότε μάλλον δεν πολυσυμφέρει αν δεν πάρεις πολλά πράγματα.
sofoula
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 03 Dec 2011, 15:07

Re: Αγορά φακών επαφής από το internet

Post by sofoula »

Γεια σας και από εμένα. Αγοράζω πολύ συχνά από Αμερική γιατί εκεί το κόστος ακόμη και με τα μεταφορικά είναι μικρότερο από το να αγόραζα το ίδιο προϊόν από εδώ.

Πως να αγοράσετε Προϊόντα απο Αμερική!

Αν βρείτε κάποιο προϊόν από Αμερική όπου δε σας το στέλνουν στην Ελλάδα ΥΠΑΡΧΕΙ λύση!! http://www.viaddress.com/. Μία πολύ οικονομική λύση με μηδενική συνδρομή. Αποκτάτε μία εικονική διεύθυνση στην Αμερική για να αγοράσετε προϊόντα από sites όπως το amazon, ebay ή οποιοδήποτε άλλο. Τα προϊόντα αποστέλλονται στο viaddress και στη συνέχεια τα στέλνουν στη διεύθυνση σας στην Ελλάδα.
Επίσης το κόστος αποστολής είναι πολύ μικρότερο από το να σας το έστελνε κατευθείαν το προϊόν το e-shop.
Πολύ έξυπνο και απίστευτα εύκολο.
User avatar
Hetfield21
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 5
Joined: 01 Sep 2011, 07:54

Re: Αγορά φακών επαφής από το internet

Post by Hetfield21 »

Το τελωνείο το γλιτώνεις ή όχι; Αφού κι αυτοί από την Αμερική στέλνουν, δεν θα πληρώσεις και πάλι;
mpimpikosQ
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 23 Jul 2014, 13:32

Re: Αγορά φακών επαφής από το internet

Post by mpimpikosQ »

Εγώ έχω βολευτεί πολύ αυτό εδώ το e-shop: http://www.lenscatcher.com/
Είναι στη Γερμανία (άρα δεν παίζουν επιπλέον χρεώσεις) και οι τιμές είναι οι πιο χαμηλές που έχω βρει
michael85
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 23 Jul 2014, 14:42

Re: Αγορά φακών επαφής από το internet

Post by michael85 »

Κι εγω τορικους παιρνω αλλα στην Ελλαδα ειναι πανακριβοι!! Καπως ανεκτες τιμες εχει το lenshop.gr απ' οτι εχω δει και παλι ομως ειναι ακριβα αν εξαιρεσεις τα υγρα φακων που πραγματι ειναι τσαμπα. Υγρο βεβαια για να παρεις ειναι και τα εξοδα αποστολης στη μεση και δε συμφερει καθολου εκτος και αν θελεις ποσοτητες.

Φακους αγοραζω τελευταια απο το contactforlenses.com στη μιση τιμη απ' οτι πριν!!!! Προτιμω βεβαια να ψωνιζω απο Ελλαδα να πω την αληθεια αλλα η διαφορα ειναι υπερβολικη για τη μαρκα που παιρνω οποτε δεν εχω αλλη επιλογη....
User avatar
ckmarc
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 8
Joined: 15 Sep 2014, 12:48

Re: Αγορά φακών επαφής από το internet

Post by ckmarc »

Όπως πάντα οι Έλληνες δίνουμε τα διπλά από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους για να ψωνίσουμε αλλά παίρνουμε κάτω από τους μισούς μισθούς από την εργασία μας ή τώρα πια κάποιοι δεν παίρνουν και τίποτα. Για πόσο "Μ......" μας περνάνε;
Image
Post Reply