Φθηνό φοιτητικό internet

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
psaras
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 4
Joined: 10 Nov 2012, 00:40

Φθηνό φοιτητικό internet

Post by psaras »

Είμαι πρωτοετής φοιτητής και αναρωτιέμαι αν μπορώ να βρω μια καλή τιμή για internet στα 10-15 ευρώ μηνιαίως. Είδα στη Δίοδο ότι έχει ο ΟΤΕ με 8 ευρώ αλλά απ' ότι μου είπαν πρέπει να πληρώνω και πάγιο που είναι γύρω στα 15 ευρώ οπότε πάμε πολύ ψηλά. Υπάρχει ρε παιδιά καμιά εταιρεία που να δίνει οικονομικό πακέτο internet και να μην πληρώνω κερατιάτικα?
User avatar
Quicksilver
Moderator
Moderator
Posts: 117
Joined: 01 Apr 2011, 21:29

Re: Φθηνό φοιτητικό internet

Post by Quicksilver »

Τι χρήση θα κάνεις; Αν το χρειάζεσαι μόνο για εργασίες, έχει βγάλει η Vodafone το University Mobile Internet στα 4 GB με 4,74 ευρώ το μήνα! Είναι και ασύρματο οπότε μπορείς να το παίρνεις και μαζί σου όπου κι αν πας.

Επίσης, αν έχεις ήδη γραμμή ΟΤΕ υπάρχει και η εξαιρετική προσφορά του ΟΤΕ για ADSL στα 24 Mbps με 8 ευρώ μηνιαίως: http://diodos.gsrt.gr/Common/PackagesIS ... isp=34&f=s
User avatar
Dark Lord
Moderator
Moderator
Posts: 140
Joined: 03 Apr 2011, 23:21

Re: Φθηνό φοιτητικό internet

Post by Dark Lord »

Επίσης μια λύση ακόμη αν σε ενδιαφέρει (ίσως και η πιο συμφέρουσα σε περίπτωση που δεν έχεις ήδη γραμμή στο σπίτι) είναι η φοιτητική προσφορά της CYTA που κυκλοφορεί αυτές τις μέρες. Με 16 ευρώ το μήνα παίρνεις adsl στα 4 Mbps και πληρώνεις μόνο 20 ευρώ για το τέλος ενεργοποίησης, έχοντας και το πρώτο πάγιο δώρο. Το καλό είναι ότι δεν σε υποχρεώνουν να βάλεις και τηλέφωνο αν δεν θέλεις οπότε παίρνεις μόνο το internet. Τώρα αν έχεις ήδη γραμμή στο σπίτι, εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα ΟΤΕ λόγω ταχύτητας και αξιοπιστίας.

Υ.Γ.1: Αν το σκέφτεσαι για την προσφορά της CYTA κάνε ένα τηλεφωνάκι άμεσα γιατί νομίζω ότι θα ισχύει μέχρι το τέλος του μήνα.

Υ.Γ.2: Αν μπορείς να κάνεις υπομονή, περίμενε καμιά 15αριά μέρες ακόμα γιατί θα βγουν αρκετές προσφορές πιστεύω εν όψει των Χριστουγέννων.
foititis26
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 18 Dec 2012, 14:09

Re: Φθηνό φοιτητικό internet

Post by foititis26 »

Quicksilver wrote:Τι χρήση θα κάνεις; Αν το χρειάζεσαι μόνο για εργασίες, έχει βγάλει η Vodafone το University Mobile Internet στα 4 GB με 4,74 ευρώ το μήνα! Είναι και ασύρματο οπότε μπορείς να το παίρνεις και μαζί σου όπου κι αν πας.
Ξέρεις αν αυτή η προσφορά ισχύει και για φοιτητές του ΕΑΠ; Ρωτάω γιατί πήγα σε κατάστημα της Voda και μου είπαν ότι δεν τη δικαιούμαι αλλά γνωστός μου (επίσης φοιτητής του Ανοιχτού Πανεπιστημίου) έκανε τη σύνδεση κανονικά. :angry:
User avatar
Quicksilver
Moderator
Moderator
Posts: 117
Joined: 01 Apr 2011, 21:29

Re: Φθηνό φοιτητικό internet

Post by Quicksilver »

Λογικά πρέπει να ισχύει για όλους τους φοιτητές, αφού δεν αναφέρει κάτι περί του αντιθέτου για τους φοιτητές του ΕΑΠ. Απ' τη στιγμή που αναγράφεται "για τους φοιτητές", συμπεριλαμβάνει και αυτούς του ΕΑΠ.

Αν αντιμετωπίζεις προβλήματα, μίλα με τα κεντρικά και αν δεν βρίσκεις ούτε εκεί άκρη, κάνε τους μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ας τους να τρέχουν.
User avatar
Quicksilver
Moderator
Moderator
Posts: 117
Joined: 01 Apr 2011, 21:29

Re: Φθηνό φοιτητικό internet

Post by Quicksilver »

Α, και τώρα που το έψαξα λίγο το θέμα, είδα ότι η ΕΔΕΤ αναφέρει ξεκάθαρα ότι η προσφορά ισχύει και για όσους φοιτούν στο ΕΑΠ.

Διάβασε εδώ: http://www.grnet.gr/default.asp?pid=243&la=1

Τύπωσε λοιπόν το κείμενο και αν σου φέρουν ξανά αντίρρηση, τρίψτο τους στη μούρη! Δικαιούσαι κανονικά την προσφορά και δεν είναι στο χέρι τους να στην αρνηθούν.
psaras
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 4
Joined: 10 Nov 2012, 00:40

Re: Φθηνό φοιτητικό internet

Post by psaras »

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας! Τελικά κατέληξα στη Cyta με τα 16 ευρώ το μήνα για το φοιτητικό internet και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος αυτές τις λίγες μέρες που το χρησιμοποιώ. Το κακό είναι όμως ότι τώρα που μπήκα πάλι στη σελίδα της εταιρείας βλέπω ότι με τα ίδια χρήματα έβγαλαν πρόγραμμα για adsl και τηλέφωνο για όλους και όχι πια μόνο για τους φοιτητές!!! Και επίσης απ' ότι είδα το δικό μου πακέτο έχει πάει στα 14 ευρώ, πάλι για όλους!!! Μέσα σε ένα μήνα όλα αυτά!!!!! Δηλαδή εγώ απ' ότι κατάλαβα την πάτησα? Τι σόι φοιτητική προσφορά ήταν αυτή και έπρεπε να στείλω ένα σωρό χαρτιά και βεβαιώσεις απ' τη στιγμή που λίγες μέρες μετά έριξαν την τιμή και αυτή ισχύει μάλιστα για όλο τον κόσμο? Υπάρχει περίπτωση να μου μειώσουν και μένα το πάγιο αν τους πάρω τηλέφωνο ή είμαι δεσμευμένος να πληρώνω το συγκεκριμένο ποσό για όλο το έτος?
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Φθηνό φοιτητικό internet

Post by Alf »

psaras wrote:Το κακό είναι όμως ότι τώρα που μπήκα πάλι στη σελίδα της εταιρείας βλέπω ότι με τα ίδια χρήματα έβγαλαν πρόγραμμα για adsl και τηλέφωνο για όλους και όχι πια μόνο για τους φοιτητές!!! Και επίσης απ' ότι είδα το δικό μου πακέτο έχει πάει στα 14 ευρώ, πάλι για όλους!!! Μέσα σε ένα μήνα όλα αυτά!!!!! Δηλαδή εγώ απ' ότι κατάλαβα την πάτησα?
Αν κοιτάξεις από πάνω θα δεις ότι σου είχε επισημάνει ο Dark Lord να περιμένεις λίγο. Ρίξανε την τιμή λόγω γιορτών προφανώς, κάτι που συνηθίζουν οι εταιρείες να κάνουν.
User avatar
Dark Lord
Moderator
Moderator
Posts: 140
Joined: 03 Apr 2011, 23:21

Re: Φθηνό φοιτητικό internet

Post by Dark Lord »

Alf wrote:
psaras wrote:Το κακό είναι όμως ότι τώρα που μπήκα πάλι στη σελίδα της εταιρείας βλέπω ότι με τα ίδια χρήματα έβγαλαν πρόγραμμα για adsl και τηλέφωνο για όλους και όχι πια μόνο για τους φοιτητές!!! Και επίσης απ' ότι είδα το δικό μου πακέτο έχει πάει στα 14 ευρώ, πάλι για όλους!!! Μέσα σε ένα μήνα όλα αυτά!!!!! Δηλαδή εγώ απ' ότι κατάλαβα την πάτησα?
Αν κοιτάξεις από πάνω θα δεις ότι σου είχε επισημάνει ο Dark Lord να περιμένεις λίγο. Ρίξανε την τιμή λόγω γιορτών προφανώς, κάτι που συνηθίζουν οι εταιρείες να κάνουν.
Έχω την εντύπωση ότι εννοεί το 1play Internet που νομίζω ότι απαιτεί και πάγιο ΟΤΕ. Υπενθυμίζω λοιπόν ότι το πάγιο του ΟΤΕ είναι κάπου στα 15 ευρώ και συνεπώς μιλάμε για κοντά στα 30 ευρώ το μήνα, όχι για 14. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.
psaras
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 4
Joined: 10 Nov 2012, 00:40

Re: Φθηνό φοιτητικό internet

Post by psaras »

Μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες, ίσως παρανόησα γιατί στο site τους δεν γράφουν λεπτομέρειες για το 1play. Τώρα που κοίταξα το συμβόλαιο διαπίστωσα ότι όντως εγώ έχω το 2play. Σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.
Post Reply