Kindle Paperwhite ή Kobo Glo?

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
philadelphia
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 08 Dec 2012, 12:56

Kindle Paperwhite ή Kobo Glo?

Post by philadelphia »

Χρειάζομαι ένα μικρό και ελαφρύ e-book reader και μετά από αρκετό ψάξιμο είμαι ανάμεσα στο Kindle Paperwhite και το Kobo Glo. Το πρώτο είναι βέβαια πιο αξιόπιστο λόγω παρελθόντος αλλά το δεύτερο έχει υποδοχή για micro-sd που επεκτείνει τη μνήμη του. Είμαι σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ δίλημμα και δεν ξέρω τι να επιλέξω αλλά μάλλον κλείνω προς το Kindle. Καμιά άποψη?
User avatar
Duke
Junior Member
Junior Member
Posts: 58
Joined: 10 Apr 2011, 16:11

Re: Kindle Paperwhite ή Kobo Glo?

Post by Duke »

Ξεχώρισες αυτά τα δύο e-readers επειδή θέλεις, φαντάζομαι, να διαβάζεις στο σκοτάδι; Γιατί αυτή είναι κυρίως η διαφορά τους από τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν, τα οποία αυτή τη στιγμή μπορείς να τα βρεις αρκετά πιο φθηνά.

Αν θέλεις οπωσδήποτε φωτιζόμενη οθόνη, να έχεις κατά νου και τα δύο παρακάτω:

- Cybook Odyssey HD

- Onyx i62HD Firefly

Ειδικά το Firefly είναι το καλύτερο από θέμα χαρακτηριστικών-δυνατοτήτων ενώ το κουτάκι που θα πάρεις στα χέρια σου θα είναι πλήρες, έχοντας μέσα επιπλέον μνήμη micro-sd και θηκούλα. Να σημειωθεί ότι μπορείς να αλλάξεις και τη μπαταρία του όταν τα φτύσει, πράγμα πολύ σημαντικό όπως καταλαβαίνεις. Είναι όμως και το ακριβότερο όλων στην κατηγορία του αφού πλησιάζει τα 190 ευρώ χωρίς να υπολογίζω τα μεταφορικά. Δες περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://ereader-store.de/en/onyx-boox/53 ... y-4gb.html

Στη θέση σου θα έπαιρνα το Onyx i62HD Firefly ή σαν εναλλακτική το Kobo Glo αν θέλεις να κάνεις οικονομία, που είναι αρκετά καλό και όπως είπες έχει και υποδοχή για μνήμη.
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Kindle Paperwhite ή Kobo Glo?

Post by Alf »

Πάρε το Kobo Glo.. Είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του.
User avatar
Quicksilver
Moderator
Moderator
Posts: 117
Joined: 01 Apr 2011, 21:29

Re: Kindle Paperwhite ή Kobo Glo?

Post by Quicksilver »

Το θέμα είναι ότι αυτές οι συσκευές βγαίνουν στις 6 ίντσες, πράγμα που σημαίνει ότι κάνουν μόνο για λογοτεχνικά βιβλία epub. Θέλω να αγοράσω κι εγώ ένα άλλα περισσότερο για .pdf που έχω στο αρχείο μου πλήθος τίτλων, μόνο που θα πρέπει να το πάρω τουλάχιστον στις 9-10 ίντσες. Και αυτές οι συσκευές δυστυχώς είναι μετρημένες στα δάχτυλα και πανάκριβες. Αυτή είναι η μλκια. Από πέρυσι το σκέφτομαι αλλά δεν βλέπω να πέφτουν οι τιμές γμτ. :angry:
Post Reply