Ερώτηση για Lower και Toeic

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
pavlos83
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 23 Apr 2013, 19:33

Ερώτηση για Lower και Toeic

Post by pavlos83 »

Καλημέρα σε όλους!!

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες να πάρω το Lower (cambridge και michigan) λέω να δοκιμάσω να δώσω για Toeic το οποίο απ' ότι μου είπαν είναι πιο εύκολο. Μερικές απορίες παιδιά: Αληθεύει ότι δεν έχει προφορικά και έκθεση; Ειδικά αυτό με τα προφορικά με καίει πολύ γιατί δεν είμαι καθόλου καλός και αγχώνομαι υπερβολικά. Επίσης θέλω μια σίγουρη απάντηση για το αν αυτό το πτυχίο μετράει για πάντα διότι κάποιοι μου είπαν ότι είναι μόνο για λίγους μήνες χρήσης και μετά πρέπει να ξαναδώσεις!! Αν αυτό αληθεύει δεν με συμφέρει και πολύ γιατί τα 155 ευρώ μόνο λίγα δεν είναι... :(
User avatar
panos82
Moderator
Moderator
Posts: 32
Joined: 29 Sep 2011, 18:07

Re: Ερώτηση για Lower και Toeic

Post by panos82 »

1. Αυτό που λες για τη διάρκεια του πτυχίου κυκλοφορεί πολύ, το έχω ακούσει και από άλλους αρκετές φορές, αλλά είναι μεγάλος μύθος. Το χαρτί που θα πάρεις ισχύει για πάντα και δεν χρειάζεται να ξαναδώσεις. Απορώ πως έχει διαδοθεί τέτοια ανοησία.

2. Όντως, προφορικά και έκθεση τα γλιτώνεις.

3. Δεν ισχύει καθόλου αυτό που σου είπαν ότι το Toeic είναι πιο εύκολο. Το αντίθετο μάλλον ισχύει και αυτό γιατί οι ερωτήσεις που θα κληθείς να απαντήσεις δεν είναι μόνο επιπέδου lower αλλά περιέχονται μέσα επίσης και επιπέδου advanced, profficiency (θα πάρεις φυσικά και το αντίστοιχο πτυχίο ανάλογα με το σκορ που θα φέρεις). Το multiple choice μπορεί να ακούγεται εύκολο αλλά στην εν λόγω περίπτωση δεν είναι. Όλες οι απαντήσεις μοιάζουν σωστές στις περισσότερες ερωτήσεις και χρειάζεται να είσαι ικανός και πολύ γρήγορος, γιατί έχεις να αντιμετωπίσεις και το ρολόι.
«Δεν μπορεί να σταθεί η εξουσία όταν στηρίζεται στην αδικία, στην επιορκία και στην προδοσία» (Δημοσθένης)
Post Reply