Ελαφρύ λειτουργικό για netbook

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
grlog
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 23 Apr 2013, 21:55

Ελαφρύ λειτουργικό για netbook

Post by grlog »

Έχω ένα netbook με εγκατεστημένα τα Windows 7 Ultimate αλλά δεν με ικανοποιεί πολύ σε θέμα ταχύτητας αν και έχω πάνω αρκετή RAM. Τι λειτουργικό θα μου προτείνατε για να "αναπνέει" καλύτερα; Θέλω κάτι ελαφρύ και εύχρηστο όσο γίνεται για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να σπάνε τα νεύρα μου.
User avatar
alex
Administrator
Administrator
Posts: 112
Joined: 05 Aug 2011, 12:56

Re: Ελαφρύ λειτουργικό για netbook

Post by alex »

Κάτι σε Linux είναι για μένα μονόδρομος στα περισσότερα netbook. Βάλε Ubuntu, Linux Mint ή Puppy Linux και θα με θυμηθείς!

Αν χρειαστείς βοήθεια, εδώ είμαστε...
Give a man a fish, and you feed him for a day..
Show him how to catch fish, and you feed him for a lifetime!
User avatar
Rainmaker
Administrator
Administrator
Posts: 26
Joined: 11 Jun 2011, 10:22

Re: Ελαφρύ λειτουργικό για netbook

Post by Rainmaker »

Μπορείς επίσης να κάνεις και κάτι άλλο αν δεν θέλεις να απαλλαγείς από τα Windows. Βάλε πάνω και τα xp σε dual boot ή αντικατέστησε τα Ultimate με μια ελαφρύτερη έκδοση.

Επίσης, σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάει το ξήλωμα ό,τι άχρηστου "τρέχει" στο background από το msconfig και η απενεργοποίηση του aero.
User avatar
Dark Lord
Moderator
Moderator
Posts: 140
Joined: 03 Apr 2011, 23:21

Re: Ελαφρύ λειτουργικό για netbook

Post by Dark Lord »

Με συγχωρείτε που το... θυμήθηκα κάπως αργά αλλά τώρα το είδα. Το Puppy Linux είναι υπερβολή για σύγχρονο υπολογιστή που μπορεί να τρέξει Windows 7, έστω και αν μιλάμε για netbook. Για κάνα παμπάλαιο 386 εντάξει alex, αλλά μέχρι εκεί. Το πιο ελαφρύ που προτείνω εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις είναι Lubuntu, που είναι πραγματικά μια φανταστική διανομή αν θέλει κανείς να αποφύγει το απαιτητικό Ubuntu ή κάτι παρόμοιο. Αλλά και πάλι, αφού μιλάμε για μηχάνημα που τώρα έχει πάνω windows 7, θα "πετάει" σίγουρα οτιδήποτε κι αν βάλει κανείς από Linux.
Post Reply