Απίστευτο φακέλωμα: Μου ζητάει ταυτότητα το Facebook!!!!

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
User avatar
madman
Unranked Visitor

Απίστευτο φακέλωμα: Μου ζητάει ταυτότητα το Facebook!!!!

Post by madman »

Καλησπέρα σε όλους.

Πρέπει να σας πω ότι γράφω εδώ γιατί είμαι απίστευτα εξοργισμένος με τις τακτικές που ακολουθούν στο Facebook! Μου κλείδωσαν το λογαριασμό γιατί έτσι τους κάπνισε και αφού τους έστειλα mail για να αποκαταστήσουν το πρόβλημα, έλαβα δύο αυτοματοποιημένα μηνύματα που μου λένε να σκανάρω και να τους στείλω επίσημο έγγραφο για να επιβεβαιώσουν την ταυτότητά μου!!! Και ποιοι είναι ρε αυτοί; Αστυνομία; Στρατός; Κράτος; Πραγματικά με έχουν βγάλει από τα ρούχα μου, όχι για το λογαριασμό, στα π@π@ρια μου τον γράφω στην τελική και δεν πρόκειται να ξαναεγγραφώ ποτέ. Αυτό που με τσαντίζει πολύ και με βγάζει από τα ρούχα μου είναι οι μέθοδοι που ακολουθούν αυτοί οι κύριοι για να πετύχουν το τέλειο φακέλωμα!! Πριν με είχαν πρήξει κάθε τρεις και λίγο να τους δώσω τον αριθμό του κινητού μου τηλεφώνου και εννοείται ότι πήραν το μακρύτερο. Τώρα κάνουν αυτό. Ε, από κει δηλαδή να καταλάβετε τι συμβαίνει και τι μας περιμένει που καθόμαστε με τις ώρες γράφοντας την ιστορία της ζωής μας και δίνουμε στοιχεία και πληροφορίες τις οποίες προφανώς αυτοί κάπως εκμεταλλεύονται. Δεν ξέρω ποιοι βρίσκονται από πίσω, αν είναι η CIA ή οποιοσδήποτε άλλος, όμως είμαι σίγουρος ότι κάτι κρύβεται από πίσω. Αυτό καταλαβαίνω εγώ από όλα όσα κάνουν.

Δείτε και τα δυο μηνύματα που μου έστειλαν για να φρίξετε με το θράσος τους.......

Unfortunately, we can’t assist you until you reply and attach identification that verifies the name submitted in your request.

Please attach a copy of one government-issued ID (ex: driver's license or passport) or two documents from a respected institution or business. Together these documents must show your full name, photo, and date of birth.

Some examples of acceptable documents include:

- School or work ID
- Utility bill
- Marriage license
- Legal name change paperwork
- Credit card (with the number blacked out)
- Birth certificate

If possible, save this file as a JPEG and cover up any personal information that we don't need to verify your identity (ex: address, license number). We also recommend sending your attachments over a secure connection.

Note that we won't be able to assist you until we receive the proper documents.

Thanks,
The Facebook Team


-------------------------------------------------------------------


You were asked to confirm your account because our security systems thought you may not be using your real identity or that you may have multiple accounts. If you’ve already tried to log in at http://www.facebook.com and followed the instructions to confirm your identity, but weren’t able to complete the process, we’ll need to see other proof of your identity.

Here’s how to proceed:

1. Use a scanner or take a digital photo of a government-issued photo ID (such as a driver’s license or passport), which shows your full first and last name and date of birth.
2. Reply directly to this email and attach the image of your ID to the message.
3. We will confirm that your ID and account information match. As soon as we verify your identity we’ll delete the image of your ID.

Please send an image showing proper identification right away so we can help you get back into your Facebook account. Please note that we will not be able to process your request unless you have submitted the proper identification. Additionally, not submitting proper identification will result in your request being denied.

We apologize for any inconvenience this may have caused.
User avatar
panos82
Moderator
Moderator
Posts: 32
Joined: 29 Sep 2011, 18:07

Re: Απίστευτο φακέλωμα: Μου ζητάει ταυτότητα το Facebook!!!!

Post by panos82 »

Όντως τραγικό αυτό που κάνουν.

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο διαδίκτυο. Δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τις διάφορες υπηρεσίες αλλά καλό είναι να μην δίνουμε στοιχεία, να μη δημοσιεύουμε φωτογραφίες και κατά τη γνώμη μου να μη βάζουμε ολόκληρο το πραγματικό μας όνομα. Όχι ότι έτσι είμαστε εντελώς ασφαλείς αλλά τουλάχιστον δεν τους δίνουμε προσωπικά δεδομένα στο πιάτο.

Στα καλά καθούμενα στον κλείδωσαν ή μήπως έκανες κάτι που δεν έπρεπε; Πολλά αιτήματα φιλίας π.χ. ή κάτι παρόμοιο;
«Δεν μπορεί να σταθεί η εξουσία όταν στηρίζεται στην αδικία, στην επιορκία και στην προδοσία» (Δημοσθένης)
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Απίστευτο φακέλωμα: Μου ζητάει ταυτότητα το Facebook!!!!

Post by Alf »

Σε πληροφορώ ότι αυτό το είχα πάθει κι εγώ και σε καταλαβαίνω απόλυτα... Αν ήταν μάγκες θα ζητούσαν ταυτότητες κατά την εγγραφή να ξέρουμε κιόλας και να την κάνουμε με ελαφρά από το πρώτο λεπτό, όμως το κάνουν με κουτοπονηριά ύστερα από καιρό για να κάνουν τη δουλίτσα τους. Αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχει έστω ένα κορόιδο που να στέλνει επίσημο έγγραφο σε αυτούς τους τσαρλατάνους...

Ξέρεις πότε θα γελάσουμε βασικά; Μπορεί τώρα να έχουν πελατάκια γιατί το facebook έχει καταντήσει μόδα όπου λέει τη σαχλαμάρα του ο κάθε πικραμένος αλλά να δεις πως θα συμμορφωθούν μόλις ξεπεραστεί αυτή η τρέλα και ο κόσμος αρχίσει να αδιαφορεί και να την κάνει για άλλες... παραλίες. Γιατί κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό παιδιά. Παλιά είχαμε το myspace και το Hi5, τώρα έχουμε το facebook και αύριο κάτι άλλο. Έτσι πάνε αυτά.
User avatar
madman
Unranked Visitor

Re: Απίστευτο φακέλωμα: Μου ζητάει ταυτότητα το Facebook!!!!

Post by madman »

Όχι, δεν έκανα κανένα αίτημα. Το μόνο που έκανα ήταν να αλλάξω το e-mail μου και μετά το facebook μουλάρωσε. Ξαναδοκίμασα μερικές φορές να μπω και την τελευταία μου ζήτησε νούμερο τηλεφώνου. Ε, όχι ρε παιδιά, δε σας το δώσω!!!! Ορίστε γιατί η κυβέρνηση λύσσαξε για τις ταυτοποιήσεις. Η ιστορία είναι πολύ πονηρή και μη μου πει κανείς ότι παραλογίζομαι γιατί όλα συνδέονται όπως βλέπετε.
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Απίστευτο φακέλωμα: Μου ζητάει ταυτότητα το Facebook!!!!

Post by Alf »

Η κωμωδία συνεχίζεται αλλά ευτυχώς άρχισαν να ξυπνάνε και οι υπόλοιποι...
Το Facebook «μπλοκάρει» χρήστες και απαιτεί αντίγραφο ταυτότητας για επαναφορά του προφίλ

Έξαλλοι είναι οι χρήστες του Facebook που ήρθαν αντιμέτωποι με τη νέα στρατηγική του δημοφιλούς μέσου δικτύωσης. Οι χρήστες που αδυνατούσαν να μπουν στο προφίλ τους αν δε δεχόντουσαν να προσκομίσουν αντίγραφο της ταυτότητάς τους, αρχικά πίστεψαν ότι είχαν πέσει θύματα πανούργων χάκερς, όμως η πραγματικότητα είναι πολύ χειρότερη.

Το Facebook αποφάσισε πως η ταυτότητα των χρηστών του είναι έγγραφο απαραίτητο το οποίο ο καθένας από αυτούς θα πρέπει να προσκομίσει οποτεδήποτε του ζητηθεί αν θέλει να εξακολουθήσει να έχει πρόσβαση στο προφίλ του. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, θα αναγκαστεί να μείνει εκτός Facebook, καθώς ο κωδικός χρήστη δεν είναι πλέον αρκετός σύμφωνα με τους όρους χρήσης της ιστοσελίδας.

Το παράδοξο είναι πως το Fecebook δεν ζητά τίποτα παράνομο από το χρήστη, καθώς όλα αυτά βρίσκονται «στα ψιλά γράμματα» που κανείς μας δε μπαίνει στη διαδικασία να διαβάσει όταν γράφεται σε σελίδας παρόμοιου περιεχομένου. Αυτό που εξοργίζει τους χρήστες είναι το γεγονός πως όχι μόνο καλούνται να ανεβάζουν τα προσωπικά στοιχεία της ταυτότητάς τους, αλλά επιπλέον και μια φωτογραφία ταυτότητας για την οποία ελάχιστοι άνθρωποι είναι… περήφανοι.
facebook-2-570-559x600.jpg
facebook-2-570-559x600.jpg (30.16 KiB) Viewed 7673 times
Το Facebook «μπλοκάρει» χρήστες και απαιτεί αντίγραφο ταυτότητας για επαναφορά του προφίλ

Όλο αυτό συμβαίνει για να επιβεβαιωθεί πως τα προφίλ που υπάρχουν στο Facebook ανταποκρίνονται σε πραγματικούς χρήστες και δε χρησιμοποιούνται ως «δεύτερα προφίλ» για λόγους… κατασκοπίας. Μάλιστα λέγεται πως η ίδια ακριβώς διαδικασία θα ακολουθηθεί και στο δημοφιλέστατο πλέον Instagram.

http://techit.gr/2014/11/to-facebook-ap ... autotitas/
User avatar
alex
Administrator
Administrator
Posts: 112
Joined: 05 Aug 2011, 12:56

Re: Απίστευτο φακέλωμα: Μου ζητάει ταυτότητα το Facebook!!!!

Post by alex »

Το θέμα έχει συζητηθεί κι άλλες φορές εδώ μέσα. Δεν είναι μόνο το Facebook που ακολουθεί αυτή την πολιτική και ίσως θα πρέπει όλοι να αρχίσουμε να προβληματιζόμαστε σιγά-σιγά για τα βαθύτερα αίτια αυτής της ιστορίας. Δεν θέλω να είμαι καχύποπτος αλλά η δική μου λογική δεν μπορεί να δεχτεί ότι όλες αυτές οι εταιρείες αποφάσισαν μόνες τους ξαφνικά να ζητούν ταυτότητες. Θυμίζω παλιότερη καταγγελία μέλους μας για τη Google, η οποία είχε ακριβώς την ίδια απαίτηση: http://www.forum24.gr/viewtopic.php?f=10&t=322
Give a man a fish, and you feed him for a day..
Show him how to catch fish, and you feed him for a lifetime!
Post Reply