Fan page PR στο facebook και αλλαγή διεύθυνσης

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
User avatar
antinoos
Unranked Visitor

Fan page PR στο facebook και αλλαγή διεύθυνσης

Post by antinoos »

Έχω σε μια σελίδα μου στο facebook PR 2 αυτή τη στιγμή και θέλω να αλλάξω το user name στη διεύθυνση. Απο το μακρινάρι που είναι τώρα θέλω να βάλω ένα keyword σχετικό με τη σελίδα για να πληκτρολογούν πιο εύκολα οι χρήστες. Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως σε περίπτωση αλλαγής της διεύθυνσης χάσω και το υπάρχον PR. Ψάχνω παντού και δεν βρίσκω κάτι σχετικό. Παραμένει ή το χάνω τελικά; Κι αν συμβαίνει το δεύτερο μπορώ να κάνω κάτι για να το διατηρήσω;
User avatar
Spartakos
Administrator
Administrator
Posts: 47
Joined: 22 Mar 2011, 17:51

Re: Fan page PR στο facebook και αλλαγή διεύθυνσης

Post by Spartakos »

Αν κατάλαβα καλά, τώρα έχεις την παλιά μορφή:
facebook.com/pages/my-page/167136462018571

Και θέλεις να το κάνεις έτσι:
facebook.com/new-page-name

Αυτό λες ή δεν σε "έπιασα" σωστά;
Όταν η εργασία είναι χαρά, η ζωή είναι ωραία. Όταν η εργασία είναι καθήκον, η ζωή είναι σκλαβιά...
User avatar
antinoos
Unranked Visitor

Re: Fan page PR στο facebook και αλλαγή διεύθυνσης

Post by antinoos »

Ναι αυτό εννοώ. Συγνώμη αν δεν ήμουν αρκετά σαφής.
User avatar
Spartakos
Administrator
Administrator
Posts: 47
Joined: 22 Mar 2011, 17:51

Re: Fan page PR στο facebook και αλλαγή διεύθυνσης

Post by Spartakos »

Λυπάμαι αλλά από τη στιγμή που η διεύθυνση αλλάζει, χάνεις και το PageRank. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το αποτρέψεις απ’ όσο γνωρίζω, παρά μόνο να διατηρήσεις τη διεύθυνση που έχεις τώρα.

Εγώ θα σου πρότεινα να μην πειράξεις τίποτα απολύτως γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχει μεγάλη σημασία.

Ποιος χρήστης θα πληκτρολογήσει κατευθείαν το url της διεύθυνσης για να μπει σε σελίδα facebook; Κανένας. Αν θες να το κάνεις περισσότερο για λόγους seo είναι ψιλά γράμματα για μένα, δεν αξίζει.
Όταν η εργασία είναι χαρά, η ζωή είναι ωραία. Όταν η εργασία είναι καθήκον, η ζωή είναι σκλαβιά...
User avatar
michaeldim
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 23 Feb 2015, 01:01
Location: Thessaloniki, Greece
Contact:

Re: Fan page PR στο facebook και αλλαγή διεύθυνσης

Post by michaeldim »

Το pr δεν έχει σημασία για τη δική σου σελίδα, αλλά βοηθάει τις σελίδες που έχεις link ως εξωτερικούς συνδέσμους. Οπότε μη σε απασχολεί αυτό, αφού έτσι κι αλλιώς το facebook δε σε αφήνει να έχεις direct links αλλά μόνο με ανακατευθυνση (redirection). Οπότε εγώ στη θέση σου θα άλλαζα τη διεύθυνση στη νέα μορφή. Επίσης ένας λόγος είναι για να μη στην προλάβει άλλος τη νέα μορφή.
User avatar
Valantis
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 17
Joined: 03 Apr 2011, 22:08

Re: Fan page PR στο facebook και αλλαγή διεύθυνσης

Post by Valantis »

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο από πάνω. Είναι άνευ σημασίας το pr στο facebook για να στερηθείς την αλλαγή διεύθυνσης. Μην το σκέφτεσαι καθόλου για μένα.
Post Reply