Hyundai i10 vs Toyota Aygo

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
paros33
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 2
Joined: 22 Jan 2014, 11:13

Hyundai i10 vs Toyota Aygo

Post by paros33 »

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά αυτοκινήτου και έχω καταλήξει σε αυτά τα δυο μοντέλα ως επικρατέστερα αυτή τη στιγμή μετά από πολύ ψάξιμο. Ποιο από τα δύο θα επιλέγατε και γιατί; Δεκτές και άλλες προτάσεις φυσικά.
User avatar
Quicksilver
Moderator
Moderator
Posts: 117
Joined: 01 Apr 2011, 21:29

Re: Hyundai i10 vs Toyota Aygo

Post by Quicksilver »

Καινούριο ή μεταχειρισμένο θα πάρεις;

Αν κοιτάς μόνο για την κατηγορία των mini, δες και το Chevrolet Spark. Φέρνει πιο πολύ σε αμάξι από αυτά τα μικρά και είναι λιγότερο συνηθισμένο γιατί ειδικά από aygo έχει βρωμίσει η Αθήνα. Το πήρε πρόσφατα φίλος μου και είναι πολύ ικανοποιημένος.
Chevrolet Spark.jpg
Chevrolet Spark.jpg (48.7 KiB) Viewed 7881 times
paros33
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 2
Joined: 22 Jan 2014, 11:13

Re: Hyundai i10 vs Toyota Aygo

Post by paros33 »

Ψάχνω περισσότερο σε μεταχειρισμένα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα, είμαι στο ψάξιμο γενικώς και αορίστως, μάλλον μεταχειρισμένο πάντως. Για chevrolet δεν είμαι και πολύ fan, καλό το αμαξάκι εμφανισιακά αλλά προτιμώ μια πιο σοβαρή μάρκα. Άποψη ανάμεσα σε i10 και Aygo;
User avatar
Spartakos
Administrator
Administrator
Posts: 47
Joined: 22 Mar 2011, 17:51

Re: Hyundai i10 vs Toyota Aygo

Post by Spartakos »

To aygo είναι λίγο στενάχωρο όσον αφορά τους εσωτερικούς χώρους και το μικρό πορτ μπαγκάζ αλλά έχει στα υπέρ του τη χαμηλή κατανάλωση καυσίμου. Είναι φυσικά και toyota, έτσι; Σημαντικό κι αυτό.

Δες επίσης και τα Volkswagen Up!, KIA Picanto, Skoda Citygo και SEAT Mii.

Καλό αμαξάκι και το Μii, που σημειωτέον έχει μηχανή Volkswagen. Είναι δηλαδή στην ουσία Volkswagen με "περιτύλιγμα" SEAT.

Αυτά περισσότερο για την περίπτωση που πάρεις καινούριο αυτοκίνητο. Τώρα για μεταχειρισμένο, παίζει και το πόσα χρήματα διαθέτεις. Αν πάντως έχεις καταλήξει σε aygo και i10 που λες, καλύτερα να πας για καινούριο γιατί δεν νομίζω να κερδίσεις πολλά αν πας σε μεταχειρισμένο. Άσε και το ρίσκο φυσικά που θα είναι δυσανάλογο με την υψηλή τιμή. Καλό είναι να το συνυπολογίσεις κι αυτό.

Αν δεν έχεις πολλά χρήματα, καλό είναι να πας για κάνα Atos ή Getz που όλο και κάτι θα μπορέσεις να βρεις σε χαμηλότερη τιμή.
Όταν η εργασία είναι χαρά, η ζωή είναι ωραία. Όταν η εργασία είναι καθήκον, η ζωή είναι σκλαβιά...
User avatar
alex
Administrator
Administrator
Posts: 112
Joined: 05 Aug 2011, 12:56

Re: Hyundai i10 vs Toyota Aygo

Post by alex »

Εμένα μου αρέσει πολύ το Yaris. Πανέμορφο και αξιόπιστο.
toyota-yaris-hybrid-2012-exterior-tme-001-prev_tcm273-1128303.jpg
toyota-yaris-hybrid-2012-exterior-tme-001-prev_tcm273-1128303.jpg (109.14 KiB) Viewed 7082 times
Give a man a fish, and you feed him for a day..
Show him how to catch fish, and you feed him for a lifetime!
Post Reply