Εγκατάσταση windows με usb

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
tolism
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 2
Joined: 24 Jul 2014, 11:12

Εγκατάσταση windows με usb

Post by tolism »

Το μηχάνημα που έχω δεν διαθέτει καθόλου υποδοχή για cd και τώρα που θέλω να κάνω format δεν ξέρω πως να εγκαταστήσω πάλι τα windows. Εξωτερικό drive δεν έχω οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να το κάνω από usb. Με ποιο τρόπο όμως μπορώ να περάσω το cd των windows στο usb για να κάνω την εγκατάσταση????
User avatar
alex
Administrator
Administrator
Posts: 112
Joined: 05 Aug 2011, 12:56

Re: Εγκατάσταση windows με usb

Post by alex »

Μπορείς να το κάνεις με το Windows 7 USB/DVD Download Tool: http://images2.store.microsoft.com/prod ... D-tool.exe

Δεν υπάρχει πρόβλημα που αναφέρει στον τίτλο Windows 7. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικά και για Windows 8 και για Vista και για Xp.
Give a man a fish, and you feed him for a day..
Show him how to catch fish, and you feed him for a lifetime!
tolism
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 2
Joined: 24 Jul 2014, 11:12

Re: Εγκατάσταση windows με usb

Post by tolism »

Το δοκίμασα αλλά στο τελευταίο βήμα μου εμφανίζει το μήνυμα we were unable to copy your files. Please check your USB device and the selected ISO file and try again. Έβγαλα και ξαναέβαλα πολλές φορές το usb, έκανα και επανεκκίνηση αλλά μετά από αρκετές δοκιμές αποτέλεσμα κανένα. :confused:
User avatar
alex
Administrator
Administrator
Posts: 112
Joined: 05 Aug 2011, 12:56

Re: Εγκατάσταση windows με usb

Post by alex »

Πρέπει να ανοίξεις το command prompt σαν Administrator (στα Windows 7 πρέπει να κάνεις δεξί κλικ στο cmd και να επιλέξεις το Run as Administrator) και να χρησιμοποιήσεις το diskpart utility. Ακολούθησε με μεγάλη προσοχή τα παρακάτω βήματα και φρόντισε να μην κάνεις λάθος στο drive γιατί θα χάσεις όλα τα αρχεία σου που υπάρχουν σε αυτό!!!!

1. Άνοιξε το command prompt σαν Διαχειριστής και γράψε diskpart
2. γράψε list disk
3. γράψε select disk και τον αριθμό του USB drive ( π.χ. select disk 1 )
4. γράψε clean
5. γράψε create partition primary
6. γράψε select partition 1
7. γράψε active
8. γράψε format quick fs=fat32
9. γράψε assign
10. γράψε exit για να κλείσεις το diskpart utility
11. γράψε exit για να κλείσεις το command prompt
diskpart.png
diskpart.png (16.57 KiB) Viewed 4783 times
Ξαναδοκίμασε να κάνεις τη διαδικασία και λογικά θα δουλέψει.
Give a man a fish, and you feed him for a day..
Show him how to catch fish, and you feed him for a lifetime!
Post Reply