Η απαγόρευση

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
User avatar
Ανδριώτης
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 16
Joined: 31 Mar 2011, 13:49

Η απαγόρευση

Post by Ανδριώτης »

Η απαγόρευση δρά κατασταλτικά, ή τελικά έχει τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα;
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Η απαγόρευση

Post by Alf »

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι κάπου συγκεκριμένα ή αν μιλάς γενικά αλλά κρίνοντας από την Κερατέα, η καταστολή μάλλον καταφέρνει να ξεσηκώσει τον κόσμο ακόμη περισσότερο. Άκουσα χθες έναν από την περιοχή (δήμαρχο.. πρώην δήμαρχο, δεν θυμάμαι τι ήταν) να λέει ότι τα ΜΑΤ τους έχουν «βιάσει» με αυτά που κάνουν τόσες μέρες εκεί και πλέον αγωνίζονται όχι μόνο εναντίον του ΧΥΤΑ αλλά και για την αξιοπρέπειά τους. Άρα η καταστολή δεν έκανε και τίποτα σε αυτή την περίπτωση. Κατά την άποψή μου το κράτος πρέπει να προνοεί πριν τη δημιουργία του προβλήματος και όχι να προσπαθεί να επιβληθεί με τη βία. Η καταστολή τις περισσότερες φορές θυμίζει φασιστικό εργαλείο της εξουσίας και δεν έχει το ρόλο που θα έπρεπε να έχει. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
User avatar
Αρίσταρχος
Junior Member
Junior Member
Posts: 28
Joined: 03 Apr 2011, 19:35

Re: Η απαγόρευση

Post by Αρίσταρχος »

Εχω την εντύπωση ότι η Κεράτέα είναι μια ξεχωριστή περίπτωση, μια εξαίρεση. Δεν έχω δει τα τελευταία χρόνια μια ανάλογη με την Κερατέα περίπτωση. Οι Κερατιώτες αξίζουν πανελλήνιου θαυμασμού. Μπράβο τους, βάλανε τα γυαλιά σ όλους αυτούς τους βολεμένους προφέσορες!!!
User avatar
Ανδριώτης
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 16
Joined: 31 Mar 2011, 13:49

Re: Η απαγόρευση

Post by Ανδριώτης »

Πράγματι, αν οι κοινωνίες δεν συνειδητοποιήσουν την πολυδιάσπαση που μεθοδεύουν και τελικά μας επιβάλλουν, θα συνεχίσουμε για πολύ ακόμη να είμασε έρμαια των ψευτών και των λοποδητών! Μόνο αν μπορέσουμε διαλογικά να συζητήσουμε για το συμφέρον του συνόλου, θα πάρουμε τις σωστές αποφάσεις και θα μπορέσουμε να τις επιβάλλουμε...
Post Reply