Καθάρισμα laptop

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
crysissv
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 09 Nov 2014, 03:32

Καθάρισμα laptop

Post by crysissv »

Έχω στην κατοχή μου ένα laptop dell inspiron με επεξεργαστή celeron πάνω και τώρα τελευταία ζορίζεται πάρα πολύ και υπερθερμαίνεται. Ειδικά το καλοκαίρι μου έβγαλε την πίστη. Απ' ότι κατάλαβα είναι θέμα σκόνης γιατί τον άφηνα συνέχεια εκτεθειμένο και έχει μαζέψει αρκετό πράγμα από τις διάφορες διόδους. Προσπάθησα βέβαια με την ηλεκτρική σκούπα να το καθαρίσω απέξω και πραγματικά έβγαλε πολύ πράγμα αλλά δεν μπόρεσα να ρουφήξω τα πάντα και φοβάμαι να βγάλω τα πλαστικά μην του κάνω καμιά ζημιά. Ξέρετε κάποιο μαγαζί που να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά και πόσο περίπου θα κοστίσει;
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Καθάρισμα laptop

Post by Alf »

Ηλεκτρική σκούπα σε συμβουλεύω να μην ξαναχρησιμοποιήσεις στον υπολογιστή γιατί είναι ό,τι χειρότερο και μπορεί να του κάνεις ζημιά!!!!

Πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα που να επισκευάζουν υπολογιστές και πες τους τι θέλεις. Πάνω από 15-20 ευρώ δεν θα σου πάρουν.
User avatar
alex
Administrator
Administrator
Posts: 112
Joined: 05 Aug 2011, 12:56

Re: Καθάρισμα laptop

Post by alex »

Μια καλή λύση είναι να αγοράσεις ένα blower και να καθαρίζεις με αυτό το το μηχάνημά σου. Είναι φτηνό και κάνει καλή δουλειά. Για λίγη σκόνη είναι πραγματικά κρίμα να δώσεις χρήματα γιατί θα πρέπει σε λίγο καιρό να ξαναδώσεις και μετά συχνά-πυκνά να τα σκας. Αν είσαι εκτός εγγύησης, εγώ θα σου πρότεινα να ανοίξεις το καπάκι από κάτω με προσοχή με ένα κατσαβιδάκι και να προσπαθήσεις μόνος σου να το καθαρίσεις. Δεν είναι δα τίποτα το δύσκολο, ούτε και θα πάθει τίποτα το μηχάνημα αν το κάνεις με προσοχή και δεν πειράξεις τίποτα μέσα.

Είσαι σίγουρος πάντως ότι το πρόβλημά σου είναι η σκόνη, έτσι; Ελπίζω πως έχεις κάνει έλεγχο με antivirus και έχεις δοκιμάσει να κάνεις καμιά ανασυγκρότηση.
Give a man a fish, and you feed him for a day..
Show him how to catch fish, and you feed him for a lifetime!
Post Reply