Οθόνη για γραφιστική εργασία

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
kostasvix
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 4
Joined: 14 Apr 2015, 03:23

Οθόνη για γραφιστική εργασία

Post by kostasvix »

Καλησπέρα σε όλους!

Αυτή τη στιγμή έχω ξεμείνει με αυτήν εδώ την οθόνη: http://www.e-shop.gr/lg-m227wd-22-tft-p-PER.169367. Περιττό να σας πω ότι δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος γιατί περισσότερο σε τηλεόραση φέρνει, παρά σε οθόνη (και ειδικά για γραφιστική δουλειά). Μάλλον είναι η πλέον ακατάλληλη για αυτό που κάνω και το διαπίστωσα από την πρώτη στιγμή. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω ότι την πάτησα μια φορά με ένα γραφικό που μου είχε ξεφύγει από λάθος αλλά δεν φαινόταν καν λόγω χρώματος και το διαπίστωσα εκ των υστέρων. Τραγωδία!

Τέλος πάντων, για να μη μακρηγορώ, θέλω να μου προτείνετε ένα καλό μοντέλο για να κάνω επιτέλους τη δουλειά μου σαν άνθρωπος. Δεν θέλω να ξεφύγουμε σε τιμή αλλά δεν θέλω να πέσω ξανά και σε κάποια παρόμοια περίπτωση. Υπολογίζω να δώσω το πολύ μέχρι 300 ευρώ γιατί τα οικονομικά μου δεν είναι πολύ καλά, όμως αν νομίζετε ότι με κάποια χρήματα παραπάνω μπορώ να πάρω κάτι πολύ ανώτερο, τότε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
User avatar
panos82
Moderator
Moderator
Posts: 32
Joined: 29 Sep 2011, 18:07

Re: Οθόνη για γραφιστική εργασία

Post by panos82 »

Να πας σε Eizo ή Dell.

Μια καλή και φθηνή περίπτωση είναι η Eizo FlexScan EV2450.
«Δεν μπορεί να σταθεί η εξουσία όταν στηρίζεται στην αδικία, στην επιορκία και στην προδοσία» (Δημοσθένης)
User avatar
MarioBros
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 13
Joined: 04 May 2011, 13:31

Re: Οθόνη για γραφιστική εργασία

Post by MarioBros »

Βάλε αν μπορείς λίγα ευρώ παραπάνω και πάρε κάτι σε ColorEdge από την Eizo. Αυτά τα μοντέλα είναι είναι κατάλληλα για τη δουλειά σου, οι FlexScan είναι υποδεέστερες. Μην τσιγκουνευτείς τα λεφτά γιατί η αγορά οθόνης είναι επένδυση και την αλλάζεις μετά από πολλά χρόνια.
Image
djmhtsos
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 6
Joined: 19 Apr 2015, 02:05

Re: Οθόνη για γραφιστική εργασία

Post by djmhtsos »

ColorEdge δεν θα βρει κάτω από 600 ευρά.
User avatar
Spartakos
Administrator
Administrator
Posts: 47
Joined: 22 Mar 2011, 17:51

Re: Οθόνη για γραφιστική εργασία

Post by Spartakos »

Αφού σας λέει 300 ευρώ διαθέτει για οθόνη ρε παιδιά. Στην τσέπη του είστε και του λέτε να βάλει άλλα τόσα;
Όταν η εργασία είναι χαρά, η ζωή είναι ωραία. Όταν η εργασία είναι καθήκον, η ζωή είναι σκλαβιά...
kostasvix
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 4
Joined: 14 Apr 2015, 03:23

Re: Οθόνη για γραφιστική εργασία

Post by kostasvix »

Είμαι μεταξύ των παρακάτω μοντέλων. Τι προτείνετε;

1. Dell UltraSharp U2412M
2. Dell UltraSharp U2414H
3. Eizo FlexScan EV2450
4. Dell UltraSharp U2415

υ.γ: 600 ευρώ αποκλείεται να τα δώσω όσο καλή κι αν είναι η οθόνη γιατί δυστυχώς δεν μου περισσεύουν. :sad:
twist
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 11
Joined: 07 Aug 2012, 09:24

Re: Οθόνη για γραφιστική εργασία

Post by twist »

Eizo καλύτερα, είναι πιο επαγγελματικές.
Post Reply