Αναγόμωση μελανιών

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
User avatar
Takis
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 4
Joined: 17 May 2011, 11:10

Αναγόμωση μελανιών

Post by Takis »

Καλημέρα σε όλους και όλες!

Έχω έναν εκτυπωτή HP Photosmart 7450 και τα μελάνια του είναι πολύ ακριβά. Ξέρετε κάποιο καλό μαγαζί που μπορώ να τα ξαναγεμίσω; Είχα πάει πριν καιρό σε ένα που είχα βρει από το Internet αλλά δεν μου έκαναν καλή δουλειά με αποτέλεσμα τα μελάνια να μη λειτουργούν. :evilmad:
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Αναγόμωση μελανιών

Post by Alf »

Γιατί δεν το κάνεις μόνος σου; Δεν είναι δύσκολο και θα γλιτώσεις από τα έξοδα, γιατί ακόμα και η αναγόμωση θα σου κοστίσει για το κάθε μελάνι 10-15 ευρώπουλα. Ρίξε μια ματιά στο βίντεο και θα δεις ότι η διαδικασία είναι πανεύκολη.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ki1E2SkJQys[/youtube]

Αν επιλέξεις να κάνεις μόνος σου τη διαδικασία, θα βρεις τα απαιτούμενα (μελάνια και σύριγγες) στο ebay για λίγα ευρώ. Επίσης, εκεί μπορείς να βρεις και φθηνά καινούρια δοχεία ή αναγομωμένα με πολύ λιγότερα χρήματα από αυτά που θα δώσεις στην Ελλάδα. Π.χ. δες εδώ: http://cgi.ebay.com/Ink-Cartridges-HP-5 ... 3284wt_951
User avatar
Dark Lord
Moderator
Moderator
Posts: 140
Joined: 03 Apr 2011, 23:21

Re: Αναγόμωση μελανιών

Post by Dark Lord »

ΠΡΟΣΟΧΗ στα ληγμένα μελάνια από το ebay!!! Αγοράζουμε μόνο από top-rated sellers τέτοια πράγματα και αφού πρώτα είμαστε σίγουροι για την ημερομηνία λήξης. Αλλιώς δεν θέλει και πολύ να χαλάσουν οι κεφαλές του εκτυπωτή και να πάει ολόκληρος στα σκουπιδια....
User avatar
nikoskri
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 1
Joined: 23 May 2011, 19:41

Re: Αναγόμωση μελανιών

Post by nikoskri »

Γεια σας φίλοι μου και καλώς σας βρήκα. Έχω και εγώ έναν Photosmart 7450 και λέω να δοκιμάσω την αναγόμωση γιατί τα λεφτά για καινούρια μελάνια είναι πάρα πολλά και οι εποχές είναι δύσκολες για έξοδα. Είναι όμως αξιόπιστος αυτός ο τρόπος? Κάποιοι μου ειπαν ότι έβαλαν πάνω το ξαναγεμισμένο μελάνι και μετά από 2-3 εκτυπώσεις σταμάτησε να λειτουργεί. Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Επίσης έχω ακούσει ότι το δοχείο μπορείς να το γεμίζεις δυο τρεις φορές και μετά πρέπει να αγοράσεις καινούριο αλλιως μπορεί να καταστραφεί ο εκτυπωτής. Επειδή δεν θέλω να το διακινδυνεύσω θα ήθελα να μου δοθεί μια σοβαρή απάντηση από κάποιον που γνωρίζει το θέμα.

Ευχαριστώ.
User avatar
Quicksilver
Moderator
Moderator
Posts: 117
Joined: 01 Apr 2011, 21:29

Re: Αναγόμωση μελανιών

Post by Quicksilver »

Καλώς ήρθες nikoskri! Για το πρώτο που ρωτάς, συνήθως αν δουλεύει από την αρχή είναι ok και θα μπορείς να εκτυπώσεις μέχρι να αδειάζει. Αν υπάρχει πρόβλημα, δεν θα μπορείς να τυπώσεις ούτε μια φορά.

Όσο για το αν υπάρχει περίπτωση να καταστραφεί ο εκτυπωτής που ρωτάς, εγώ χρόνια γεμίζω τα δοχεία μου και ποτέ δεν πήγε κάτι στραβά. Απ' την άλλη, το μοντέλο αυτό που έχεις είναι τόσο παλιό και οικονομικό που στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καν. Το πολύ-πολύ να δώσεις 50 ευρώ και να πάρεις κάτι πιο καινούριο και καλύτερο. Αλλά μην ανησυχείς, είναι απίθανο να αντιμετωπίσεις προβλήματα.
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Αναγόμωση μελανιών

Post by Alf »

nikoskri, αν ακολουθήσεις ευλαβικά τη διαδικασία όπως τη βλέπεις στο βίντεο θα πάνε όλα μια χαρά. Μια φορά θα το κάνεις και θα πάρεις το "κολλάει", δεν είναι τίποτα.
User avatar
Takis
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 4
Joined: 17 May 2011, 11:10

Re: Αναγόμωση μελανιών

Post by Takis »

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Τελικά αγόρασα καινούριο, ένα πολυμηχάνημα της Epson, γιατί έτσι κι αλλιώς ήταν παλιός ο εκτυπωτής μου. Προς το παρόν χρησιμοποιώ τα μελάνια που είχε μέσα αλλά μόλις τελιώσουν θα κοιτάξω να δω τι θα κάνω με την αναγόμωση.
Post Reply