Τι λειτουργικό να βάλω στον παλιό υπολογιστή μου;

Οι συζητήσεις που βρίσκονται εδώ είναι αρχειοθετημένες. Παρακαλούμε, μεταβείτε στην κοινότητα-forum του tempo.gr.
Post Reply
User avatar
tsakatsoukas
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 10
Joined: 13 May 2011, 00:41

Τι λειτουργικό να βάλω στον παλιό υπολογιστή μου;

Post by tsakatsoukas »

Βρήκα στο πατάρι έναν παμπάλαιο υπολογιστή μου και επειδή νομίζω είναι κρίμα να τον πετάξω, θέλω να του βάλω ένα ελαφρύ λειτουργικό και να τον αξιοποιήσω έστω για περιήγηση στο internet ή συγγραφή κειμένων. Το μηχάνημα είναι ένας Celeron 300A με 4Gb σκληρό και 260Mb RAM ενώ αυτή τη στιγμή έχει πάνω windows 98SE. Έκανα μια πρώτη αναζήτηση πριν μερικές μέρες και έχω καταλήξει σε linux αλλά ακόμα δεν έχω κατασταλάξει στη διανομή που θα πρέπει να του βάλω για να τρέχει χωρίς προβλήματα. Αρχικά δοκίμασα το puppy linux που μου προτάθηκε από κάποιον, όμως δυστυχώς δεν λειτουργεί. Αναμένω τις προτάσεις σας αλλά και ιδέες σας για άλλους τρόπους αξιοποίησης του υπολογιστή.
Image
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Τι λειτουργικό να βάλω στον παλιό υπολογιστή μου;

Post by Alf »

Αν δεν σου έκανε το puppy linux, δύσκολα τα πράγματα. Πιθανόν η μνήμη σου είναι πολύ λίγη και δεν το σηκώνει.

Δοκίμασε πάντως το Tiny Core Linux που είναι το μικρότερο σε μέγεθος (10 MB) και το ελαφρύτερο απ' όσα κυκλοφορούν. Αν δεν σου κάνει ούτε αυτό, μένεις με τα win98 ή στέλνεις τον υπολογιστή στον κάδο. Να ξέρεις βέβαια ότι στην πρώτη περίπτωση το σερφάρισμα στο internet θα είναι μεγάλο ρίσκο από απόψεως ασφαλείας με τόσο παλιά windows.
User avatar
Dark Lord
Moderator
Moderator
Posts: 140
Joined: 03 Apr 2011, 23:21

Re: Τι λειτουργικό να βάλω στον παλιό υπολογιστή μου;

Post by Dark Lord »

Για να μην παιδεύεσαι, αγόρασε και βάλε πάνω λίγη ακόμη μνήμη. Θα βρεις στο ebay σχεδόν τσάμπα.. Αξίζει τον κόπο γιατί θα ανασάνει ο υπολογιστής σου και θα μπορείς να τρέξεις ίσως και κάτι καλύτερο (π.χ. lubuntu ή XP). Κάνε το και θα με θυμηθείς, αν και ο υπολογιστής δεν είναι έτσι κι αλλιώς για πολλά-πολλά.
User avatar
Alf
Advanced Member
Advanced Member
Posts: 125
Joined: 31 Mar 2011, 00:54

Re: Τι λειτουργικό να βάλω στον παλιό υπολογιστή μου;

Post by Alf »

Και σε κάνα μικρό μαγαζάκι πληροφορικής ίσως βρει φθηνές μνήμες. Καλύτερα να ψάξει πρώτα εδώ γιατί αν λάβει τις μνήμες με το ταχυδρομείο που τις στέλνουν συνήθως όσοι πουλάνε από το e-bay, υπάρχει ο κίνδυνος να του ρθουν και χαλασμένες. Αν και για 8-10 ευρώ βέβαια δεν τρέχει και τίποτα.
User avatar
tsakatsoukas
Fresh Member
Fresh Member
Posts: 10
Joined: 13 May 2011, 00:41

Re: Τι λειτουργικό να βάλω στον παλιό υπολογιστή μου;

Post by tsakatsoukas »

Ευχαριστώ παιδιά για την πολύτιμη βοήθειά που μου προσφέρατε και τις απαντήσεις σας αλλά μάλλον έκανα κάποια γκάφα και το pc παρέδωσε πνεύμα. Έβαλα μια μνήμη που μου έδωσε ένας φίλος το καλοκαίρι και ο υπολογιστής σταμάτησε να δουλεύει εντελώς εμφανίζοντας μαύρη οθόνη και κάνοντας συνεχόμενα μπιπ. Υποθέτωντας ότι έβαλα λάθος τη μνήμη την έβγαλα και την ξαναέβαλα 2-3 φορές αλλά πάλι τα ίδια. Έβγαλα μετά και τις παλιές, τους άλλαξα θέση αλλά ο υπολογιστής δεν ξαναέπαιξε και βαρέθηκα να ασχολούμαι οπότε το παράτησα το θέμα. Ήταν προδιαγεγραμμένη η μοίρα του μάλλον να πάει στα σκουπίδια αυτό το pc. :cry:
Image
Post Reply