Άπαιχτο: Ο πέφτουλας του Facebook

Συζητήστε όσα δεν σχετίζονται με όλες τις παραπάνω κατηγορίες και παραθέστε ελεύθερα τις απόψεις σας για ό,τι επιθυμείτε
Απάντηση
Lina

Άπαιχτο: Ο πέφτουλας του Facebook

Δημοσίευση από Lina »

Είστε μικροί και δε θυμάστε αλλά κάποτε εμείς οι γηραιότεροι μπαίναμε στο IRC (Internet Relay Chat) και κάναμε συζητήσεις, γνωριμίες και λοιπά εκεί (πρέπει να κάνω ανάλυση κάποια στιγμή). Έπεφτε και ξύλο, και σεξ, είχαμε και κάτι bots που μας πετάγαν έξω αν λέγαμε κάποια λέξη κλειδί, τρελό κέφι μιλάμε.

Τότε είχαμε τους πέφτουλες του IRC. Σου άνοιγε ο άλλος παράθυρο chat με τη φράση a/s/l? που σήμαινε age/sex/ location δηλαδής ηλικία/φύλο/ τόπος. Εναλλακτικά (οι πιο τολμηροί πέφτουλες) σε ρώταγε κατευθείαν “μανάρα μου γουστάρεις σεξ να σε πάω στον παράδεισο;”

Τώρα φαίνεται ότι έχουμε νέο φαινόμενο, τον πέφτουλα του Facebook.

Ορισμός (του πέφτουλα)
Ο πέφτουλας είναι άντρας που σου την πέφτει άγαρμπα.

Ορισμός (του πέφτουλα του Facebook)
Ο πέφτουλας του Facebook είναι άντρας που σου την πέφτει άγαρμπα αλλά μέσω Facebook.

Αξίωμα
Όσο πιο πολλές γυναίκες με ντεκολτέ και σέξυ φωτογραφία έχει ένας άντρας στο προφίλ του ως φίλες τόσο πιο πιθανόν είναι να πρόκειται για πέφτουλα.

Εξαιρούνται
Celebrities δήθεν μου με τον κοιλιακό σκακιέρα.

Αναγνώριση
Είναι βέβαιο ότι δεν τον έχεις πάρει χαμπάρι. Ξάφνου, εκεί που κάθεσαι αμέριμνη σου έρχεται ένα friend request στο Facebook από κάποιον που μάλλον δεν γνωρίζεις. Συνήθως θα ρωτήσεις “επ γνωριζόμαστε;” (εγώ ρωτάω. άμα έχεις περάσει από δύο χώρες, κάμποσα πανεπιστήμια, ποικιλία εργασιακών χώρων κλπ, ρωτάς, μη φτύσεις και καναν άνθρωπα που ξέρεις). Ο πέφτουλας του Facebook είναι αυτός που θα σου απαντήσει μία παραλλαγή της παρακάτω φράσης “όχι, αλλά δεν είναι καιρός να γνωριστούμε;” (έμεινες ξερή; έχυσες επιτόπου;). Εναλλακτικές ατάκες συμπεριλαμβάνουν φράσεις όπως “όχι αλλά μου άρεσε η φωτογραφία σου/ τα μάτια σου/ τα χείλη σου” κλπ κλπ το έχεις πιάσει το νόημα, πάμε στο παρασύνθημα.

Φωτογραφία
Έχει. Σκληρή. Μάτσο, πώς το λένε. Όχι αντρίλα. Μία λίγο πιο βλαχομαγκέ κατάσταση. To τοπ 5 των φωτογραφιών του πέφτουλα είναι:
5. Πάνω σε μηχανή μεγάλου κυβισμού.
4. Με γυαλί ηλίου RayBan
3. Σε παραλία με το μπράτσο φάτσα φόρα
2. Κοντινό ενσταντανέ στομάχα φέτες
1. Τατουάζ δράκος (ή βυζιά, ή άγκυρα)

Προσοχή. Η ύπαρξη τέτοιας φωτογραφίας δεν εγγυάται και την ύπαρξη του πέφτουλα.

Άλλα χαρακτηριστικά
Έχει κάνει όλα τα τεστ του Facebook – ειδικά αυτά που λένε πόσο σκληρός/ άπιαστος/ γαμήκουλας είναι.
Στις φωτογραφίες του υπάρχει πάντα ένα σετ με μηχανές μεγάλου κυβισμού.
Στις φωτογραφίες του υπάρχει επίσης ένα σετ με τσίτσιδες μοντέλες.

Αντιμετώπιση
Ignore.
Δεν υπάρχει άλλη λύση. Ποτέ μην τον κάνετε add. Θα κάνει μια γύρα όλες τις φωτογραφίες σας και θα αφήσει πονηρά σχόλια κάτω από τις καλύτερες. Κι επειδή όλοι στο facebook ανεβάζουμε τις κολακευτικές θα έχετε να σβήνετε για 2 χρόνια.

Περαιτέρω λεπτομέρειες
Επειδή έχω αρχίσει να γερνάω δεν έχω περάσει σε παραπάνω επαφή με πέφτουλες του Facebook, ούτε καν για επιστημονικούς λόγους. Αναγνώστη αν έχεις άλλες λεπτομέρειες κατέθεσε τες (με πόνο ψυχής αν θες, αλλά κάνε την κατάθεση σου στα σχόλια)
Lina

Απ:Άπαιχτο: Ο πέφτουλας του Facebook

Δημοσίευση από Lina »

κι αλλο ένα!!!!!

Αναρωτιέμαι πολλές φορές για το iq διαφόρων καρικατούρων που κυκλοφορούν στο ίντερνετ. Δε τολμάς να μπεις σε μια δικτυακή κοινότητα και ξεκινάνε το κυνήγι ανελέητα.

Η πλάκα είναι πως βαριούνται ακόμα και να γράψουν οπότε τα copy-paste μηνύματα δίνουν και παίρνουν. Στα τόσα χρόνια μου Online νομίζω πως έχω ακούσει τα πάντα πλέον. Έχω αρχίσει ακόμα και να τους ταξινομώ σε κατηγορίες. Θα μου πείτε πως δε γίνεται να ταξινομείς έναν άνθρωπο τόσο απλά, όμως το θέμα είναι πως μόνοι τους αυτοταξινομούνται μέσω του λόγου τους.

Θέλεις να με δεις να τον παίζω για σένα στο msn με ρωτάει ένας, σιγά ρε φίλε αν ήθελα να δω τσόντα θα πήγαινα να νοικιάσω μια, εσένα το μικροτσούτσουνο θα έβλεπα; τα videoclub να κλείσουν δηλαδή; Φυσικά αρκετοί είναι αυτοί που θέλουν να δουν εσένα να μαλακίζεσαι, τσόντα δωρεάν δηλαδή, αν γούσταρα να μαλακίζομαι δημοσίως ρε φιλαράκι θα το έκανα και επάγγελμα να βγάζω και κανένα φράγκο, εσένα θα περίμενα νομίζεις;

Κάθονται σαν τους μαλάκες στον υπολογιστή τους με το πουλί στο χέρι και η μόνη τους έννοια είναι να βρουν το θύμα που θα τους βοηθήσει να την παίξουν. Δεν έχει σημασία πως θα μοιάζει το θύμα, ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει αρκεί να τους κάνει τα χατήρια. Φυσικά δεν έχει απολύτως καμία σημασία και η προσωπικότητα του ατόμου που θα βρουν, αν ήθελαν να φιλοσοφήσουν θα άνοιγαν κανένα βιβλίο αντί να κάθονται στο ίντερνετ.

Και ξέρεις ε; πίσω από αυτούς τους υπολογιστές βρίσκονται φαινομενικά οικογενειάρχες άνθρωποι με δόξα και τιμή, αγάμητοι από χρόνια και ξεχασμένοι από τον καιρό που τις άλλες ώρες γκρινιάζουν για την μοναξιά τους και την ανυπαρξία επικοινωνίας στις μέρες μας. Βρίσκονται και πιτσιρικάδες που ακόμα δεν ξέρουν πως να ξεφορτωθούν την παρθενιά τους και ορέγονται ξεψαρωμένες τριαντάρες να γίνουν δασκάλες τους. Πίσω από αυτούς τους υπολογιστές μπορούμε να βρούμε τον (κατά τα άλλα) πιστό σύντροφο μας, τον πατέρα μας, το γείτονα μας, τον κολλητό μας κλπ κλπ

Κρυμμένοι όλοι πίσω από την ανωνυμία βγάζουν τα απωθημένα τους κι όταν κάνω την εξής απλή ερώτηση: “Θα μιλούσες έτσι σε μια άγνωστη στο δρόμο;” κολλάνε όλοι και δεν ξέρουν τι να πουν. Τι να πεις ρε μπάρμπα που έχεις την εντύπωση πως μπήκες σε μπουρδέλο και διαλέγεις την πουτάνα που θα σου κάνει τα γούστα σου αμισθεί.

Κάπου εκεί μέσα είναι και εκείνος… διαφορετικός από όλους αυτούς…

Κάπου εκεί μέσα είναι και εκείνος που αναζητά τη δική του ουτοπία…

Κάπου εκεί μέσα είμαι και εγώ, μικρή σταγόνα στον ωκεανό…

χάνομαι, εξαφανίζομαι, εκνευρίζομαι, αγαπάω…

αλλά τι σημασία έχει…

Υ.Γ. Κι αν είδες τον εαυτό σου μέσα σε αυτό το κείμενο, φτου σου αγόρι μου να μη σε ματιάξω κιόλας.

[center]magicasland.com[/center]
Hammet36

Απ:Άπαιχτο: Ο πέφτουλας του Facebook

Δημοσίευση από Hammet36 »

τα σπάνε και ειδικά το πρώτο! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Βάσω

Απ:Άπαιχτο: Ο πέφτουλας του Facebook

Δημοσίευση από Βάσω »

χαχαχαχα! Κορυφαία και τα δύο... Κρύβουν αλήθειες!
Άβαταρ μέλους
active
Junior Boarder
Junior Boarder
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2009 4:10 pm

Απ:Άπαιχτο: Ο πέφτουλας του Facebook

Δημοσίευση από active »

Έχουν πέσει μέσα κατά μεγάλο ποσοστό αυτοί που τα έγραψαν....... :laugh:
Απάντηση