"Πέστε μου!" Ένα παιχνίδι επικοινωνίας ανάμεσα σε παιδιά και μεγάλους

Συζητήστε όσα δεν σχετίζονται με όλες τις παραπάνω κατηγορίες και παραθέστε ελεύθερα τις απόψεις σας για ό,τι επιθυμείτε
Απάντηση
nitaj

"Πέστε μου!" Ένα παιχνίδι επικοινωνίας ανάμεσα σε παιδιά και μεγάλους

Δημοσίευση από nitaj »

«Πέστε μου!»

ή… «Πόσο καλά γνωριζόμαστε;»

Ένα παιχνίδι – δραστηριότητα για παιδιά που μπορούν να γράφουν και για μεγάλους που θέλουν να μιλούν μαζί τους. Προτείνεται ιδιαίτερα για παιδιά που .... μένουν στο σπίτι!

Παιδιά, αυτή είναι μία ιδέα για να ασχοληθείτε στον ελεύθερο χρόνο σας, ερευνώντας, διασκεδάζοντας και λέγοντας τη γνώμη σας για θέματα της καθημερινής ζωής και για το πόσο καλά γνωρίζονται μεταξύ τους πρόσωπα από το περιβάλλον σας.

Θα χρειαστείτε: χαρτί και μολύβι.

Τα βήματα που θα ακολουθήσετε:

1. Διαλέγετε δύο πρόσωπα (μεγάλους) που υποτίθεται ότι γνωρίζονται καλά μεταξύ τους. Μπορεί να μένουν μαζί σας στο σπίτι, ή να είναι συγγενείς ή φίλοι που θα τους βρείτε στο τηλέφωνο.

2. Ετοιμάζετε μια μικρή συνέντευξη με 10 ερωτήσεις, που έχουν από δύο εναλλακτικές απαντήσεις η κάθε μία (δέστε πιο κάτω οδηγίες και παραδείγματα, αλλά μπορείτε να φτιάξετε και τις δικές σας ερωτήσεις).

3. Με αυτό τον τρόπο, θα ανακαλύψετε … πόσο καλά γνωρίζονται μεταξύ τους και μπορείτε να τους πείτε τη γνώμη σας γιατί πήραν ή δεν πήραν άριστα!

4. Για κάθε ερώτησή σας θα έχετε ετοιμάσει δύο απαντήσεις. Θα τους πείτε ότι πρέπει να διαλέξουν να σας πουν ότι προτιμούν τη μία από τις δύο, ακόμη και αν δεν συμφωνούν απόλυτα. Τους εξηγείτε ότι για να παίξετε καλά το παιχνίδι, δεν δέχεστε «και τα δύο» ή «κανένα από τα δύο».
Απάντηση